Mimo trudnej sytuacji na rynku księgarskim, katoliccy wydawcy nie narzekają. W czwartek ruszają ich jubileuszowe targi. W ciągu czterech dni swoją ofertę zaprezentuje aż 160 wydawców z Polski i zagranicy.
- Mamy za co dziękować Bogu, za wszelakie łaski i Opatrzność w naszej misji ewangelizacji na płaszczyźnie środków społecznego przekazu, w mediach różnego formatu i kształtu - mówił podczas konferencji prasowej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Podczas spotkania z dziennikarzami organizatorzy targów zaprezentowali program tegorocznej edycji, która potrwa od 3 do 6 kwietnia. Dominować będą oczywiście spotkania z autorami i dyskusje. Ale przewidziane są również specjalne wydarzenia, jak koncert uwielbieniowy czy rodzinne czytanie.
Coraz bardziej reprezentatywny Feniks
Otwarcia Arkad Kubickiego dla czytelników i początek targów nastąpi w czwartek 3 kwietnia, o godz. 10. Dwie godziny później nastąpi uroczysta inauguracja połączona z ogłoszeniem laureatów popularnych Feniksów, nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej. Honorowane są także osoby, które przymiotami ducha i postawą dawały świadectwo swojej wiary.
W tym roku laur po raz pierwszy zostanie przyznany w kategorii „muzyka chrześcijańska”.
- Nagroda dla wydawcy i zespołu pokazuje rozwój sceny chrześcijańskiej. Przez ostatni rok na rynku muzyki chrześcijan pojawiło się ponad 20 profesjonalnych płyt. Wśród nich znajdują się albumy w różnych gatunkach muzycznych od hip hopu, popu, rocku do muzyki reggae. Ponad połowa wydawnictw zostały stworzone przez wykonawców debiutujących - zwracał uwagę dyrektor targów ks. Szpakowski.
- O ile w 2013 r. o wyróżnienia SWK ubiegały się publikacje ponad 40 wydawnictw, to w 2014 r. swoje tytuły zgłosiło aż 68 oficyn, co czyni Nagrodę Feniks jeszcze bardziej reprezentatywną dla całego rynku wydawnictw religijnych niż dotychczas - podkreślają organizatorzy.
Uroczysta gala wręczenia tegorocznych nagród odbędzie się w sobotę 5 marca o 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53.
Towarzyszyć jej będzie Koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która zaprezentuje Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.
Młodzieżowo oraz rodzinnie
Piątek będzie na targach Dniem Młodzieży, pod hasłem: "Papież i młodzi - razem". W programie towarzyszącym targom nie zabraknie wydarzeń poświęconych właśnie kontaktom Jana Pawła II z młodymi ludźmi. W tym dniu wejście dla najmłodszych, młodzieży szkolnej i nauczycieli będzie darmowe.
Z kolei sobota to „Rodzinne czytanie książek”. Od godz. 11-15 przewidziane jest wydarzenie „Poczytaj mi synu”. Uczniowie Szkoły dla chłopców „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz ze swoim ojcami będą czytać fragmenty wielkiej powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.
W imprezie będą mogli także wziąć udział ojcowie z synami spoza szkoły. Organizatorzy podkreślają, że celem imprezy jest promocja aktywnego czytania wśród mężczyzn. Na potwierdzenie zasadności akcji, organizatorzy podają wyniki badań. Wynika z nich, że w ciągu roku około 60 proc. mężczyzn w Polsce nie przeczytało ani jednej książki. Tylko 30 proc. 15-letnich chłopców odpowiada pozytywnie na pytanie: „Czy lubisz czytać książki?”. 25 proc. chłopców w gimnazjum nie czyta żadnych książek.
Ponadto po zakończeniu Wielkiego Czytania „Quo vadis”, o godzinie 13, gimnazjaliści ze szkoły „Żagle” wystawią fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a następnie, o 14 ich młodsi koledzy zaprezentują sztukę „Porwanie kaczątek” węgierskiego autora Gyuli Urbana.
Spotkania i dyskusje
Bardzo ciekawie zapowiada się debata o mediach katolickich w Polsce. Odbędzie się ona w czwartek o godz. 16 w namiocie przed Arkadami Kubickiego. Poprowadzi ją Piotr Pałka, redaktor naczelny portalu Rebelya.pl. A wezmą w niej udział m.in. ks. Henryk Zieliński z "Idziemy", Krzysztof Skowroński z Radia Wnet, publicysta "Gościa Niedzielnego Bogumił Łoziński i Ewa Czaczkowska.
Dwie godziny po tej dyskusji, w kościele Środowisk Twórczych, o tym, po co nam książką katolicka będą rozmawiać poseł Jarosław Sellin, Maryla Kania z wydawnictwa "M", Piotr Dobrołęcki z magazynu "Książki" i Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej". Spotkanie poprowadzi Adrian Sinkowski z "Teologii Politycznej".
Oprócz dyskusji, będzie się można spotkać z aurorami książek. Na stoiskach swoich wydawców będą m.in. o. Jacek Salij OP, Włoch Nello Scavo autor "Listy Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasie dyktatury, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, Małgorzata i Tomasz Terlikowscy.
Na targach nie zabraknie oczywiście "Gościa Niedzielnego", który jest jednym z patronów medialnych. Będzie nas można znaleźć na stoisku nr 124.
Pełny plan jubileuszowych, XX Targów Wydawców Katolickich znajduje się na stronie www.swk.pl.