W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim zaczęły się XX Targi Wydawców Katolickich. Około 160 z nich do niedzieli będzie prezentować swoją ofertę.
Uroczyste otwarcie miało miejsce w południe. Do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego przybyli honorowi patroni wydarzenia: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Prowadzący konferencję otwarcia dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec odczytał list innego patrona honorowego, kard. Gianfranco Ravasiego. "Organizatorom, wydawcom, instytucjom patronującym przedsięwzięciu oraz wszystkim odwiedzającym targi pragnę życzyć, by sięganie po książkę katolicką, jako znak poszukiwania mądrości, piękna oraz głębi wiary nie zawężało się do sfery prywatności, lecz stało się siłą kształtującą przestrzeń współczesnej kultury w świadectwie, które pociąga, zachwyca i prowokuje do odważnego kroczenia za Prawdą objawioną i rozpoznaną w Chrystusie, Słowie Życia" - napisał prezydent Papieskiej Rady ds. Kultury.
Głównym motywem czterodniowego wydarzenia, na niespełna miesiąc przed kanonizacją, jest postać i nauczanie bł.Jana Pawła II.
Prezentacji oferty wydawniczej towarzyszy szereg spotkań z autorami, projekcje filmowe i debaty. Od piątku do niedzieli w sali kinowej Zamku Królewskiego oglądać będzie można filmy dokumentalne o tematyce religijnej. Pokazane zostaną takie obrazy jak: „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego, „Moje życie dla Niego” Ewy Święcińskiej czy "Cud kostarykański" Elżbiety Ruman. Oprócz dokumentów religijnych, dominować będzie tematyka historyczna i patriotyczna.
Piątek będzie na Targach „Dniem Młodzieży”, który podczas ubiegłorocznej edycji cieszył się dużym powodzeniem. W tym roku hasłem przewodnim jest „Papież i młodzi – razem”. W programie „Dnia Młodzieży” znajdą się debaty, warsztaty, spotkania autorskie z osobami świata kultury, aktorami, dziennikarzami. W tym dniu wejście na targi dla najmłodszych, młodzieży szkolnej i nauczycieli będzie darmowe.
W sobotę, oprócz wielu spotkań, po raz pierwszy w historii targów będzie miała miejsce niezwykła inicjatywa „Poczytaj mi synu” czyli Wielkie Czytanie „Quo vadis”. Rozpocznie się ona już o godz. 10.00. Uczniowie szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz z ojcami będą czytać fragmenty powieści polskiego noblisty. W imprezie będą mogli wziąć czynny udział ojcowie z synami także spoza szkoły. Zapraszamy całe rodziny na to wydarzenie. Celem imprezy jest promocja aktywnego czytania wśród mężczyzn.
Po zakończeniu Wielkiego Czytania o 13.00 gimnazjaliści z tej szkoły wystawią fragment „Pana Tadeusza”, a następnie o 14.00 ich młodsi koledzy zaprezentują sztukę „Porwanie kaczątek” węgierskiego autora Gyuli Urbana. To nie jedyne atrakcje dla dzieci. W sobotę o 15.30 będzie można spotkać się również z Zespołem Promyczki Dobra z Nowego Sącza. Przez całą sobotę i niedzielę będzie również otwarta strefa dla dzieci.
W sobotę o 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 odbędzie się rozdanie „Feniksów”. Z kolei na niedzielę na 9.30 organizatorzy zapraszają do Katedry Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła na uroczystą Mszę św. w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce.
Wspomnieliśmy tylko kilka spotkań, dyskusji, paneli i atrakcji jakie będą miały miejsce podczas jubileuszowych targów. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.swk.pl