Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niepowtarzalny „Maroszek”

Karabin samopowtarzalny wz. 38M kal. 7,92 mm o numerze seryjnym 1019 jest jednym w pięciu znanych dziś egzemplarzy tej broni. 8 kwietnia zasilił zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jeden z pięciu znanych egzemplarzy karabinu 38M trafił dziś na eskpozycję Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystego przekazania zabytku dokonał Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.
Karabin samopowtarzalny wz. 38M kal. 7,92 mm o numerze seryjnym 1019 jest jednym w pięciu znanych dziś egzemplarzy tej broni. 8 kwietnia zasilił zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego.

To jeden z najlepiej zachowanych karabinów tego typu. Jego historia sięga 1934 roku, gdy inż. Józef Maroszek podjął pracę nad stworzeniem karabinu z automatycznym przeładowaniem. Szacuje się, że do wybuchu II wojny światowej wyprodukowano jedynie 55 sztuk tej broni. Karabin inż. Maroszka znacznie wyprzedzał osiągnięcia konstruktorskie broni niemieckiej.

- Wszyscy lubimy być obdarowywani! Dzięki wspólnym siłom Ministerstwa Kultury, Muzeum Historii Polski i Ministerstwu Spraw Zagranicznych, nasze muzeum może cieszyć się tak niezwykłym eksponatem – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania, podczas uroczystości przekazania karabinu.

Do ubiegłego roku broń znajdowała się w posiadaniu amerykańskiego kolekcjonera – Christophera Gąsiora. Trafiła nawet na aukcję internetową w USA. Stąd starania MSZ i Ambasady RP w Waszyngtonie o odzyskanie zabytkowego karabinu. Na mocy ustaleń z poprzednim właścicielem ustalono, że karabin przechowywany będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jego miejsce znajduje się w szklanej gablocie, w pierwszej części ekspozycji, od wejścia głównego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama