Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jest cienka granica między Hosanna! a Ukrzyżuj!

W Niedzielę Palmową w ursynowskim kościele Wniebowstąpienia Pańskiego Mszę św. odprawił kard. Kazimierz Nycz.

W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę, że w życiu każdego z nas aktualne pozostaje pytanie - czy przejście od hosanna śpiewane Bogu po ukrzyżuj nie jest czasem podobne do tego co stało się w Jerozolimie? - Czy w naszym życiu, a także w naszym życiu społecznym granica między hosanna a ukrzyżuj jest bardzo cienka i bardzo delikatna - pytał. W ocenie metropolity warszawskiego "zbyt łatwo przechodzimy od uwielbienia Pana Boga do tego ukrzyżuj, przez nasze słabości, grzechy przeciw Bogu i ludziom”.

Kard. Nycz wyjaśnił, że od roku 1983 Niedziela Palmowa ma szczególny charakter. - Wtedy to papież Jan Paweł II ogłosił Rok Święty z racji 1950. rocznicy śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Rok później na zakończenie Roku Świętego Jan Paweł II wręczył młodzież na pl. św. Piotra w Rzymie krzyż, aby był on przewodnikiem na drodze młodego człowieka. A w 1985 r. papież Jan Paweł II ustanowił Światowe Dni Młodzieży, przeżywane w diecezjach, parafiach, a raz na trzy lata przeżywane w różnych miejscach świata - przypomniał duchowny.

Jest cienka granica między Hosanna! a Ukrzyżuj!   Metropolita warszawski poświęcił palmy Agata Ślusarczyk /GN Nawiązał także do dzisiejszego wydarzenia jakim było przekazanie przez młodzież brazylijską krzyża ŚDM, który przez trzy lata nawiedzał brazylijskie diecezji papieżowi Franciszkowi. - Teraz papież przekazał ten krzyż młodzieży polskiej, która przywiezie go do kraju i będzie on peregrynował po polskich diecezjach aż do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. - powiedział kardynał.

Na zakończenie kard. Nycz przypomniał postać Prymasa Józefa Glempa, który tego dnia zawsze odprawiał Mszę św. w tej najstarszej ursynowskiej parafii. - Pamiętajmy o Nim w modlitwie, starajmy się pielęgnować tę jego troskę o młodzież, Kościół i warszawski Ursynów - apelował.

Po Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs palm wielkanocnych, który od wielu lat organizowany jest we współpracy z dzielnicą Ursynów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama