Nowy numer 4/2021 Archiwum

Komornik zajmuje konta Mazowsza

Z kont Mazowsza ściągnięto 61 mln zł zaległego janosikowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

- Konta są już odblokowane. Minister finansów zabrał ok. 61 mln zł - poinformowała Milewska. Zaznaczyła, że województwo ma jeszcze zaległości z tytułu janosikowego w wysokości 104 mln zł. Chodzi o raty za listopad 2013 r. (zapłacono tylko 2 mln zł z ok. 55 mln zł) oraz marzec br. (zapłacono ok. 1,7 mln).

Dodała, że do wtorku samorząd ma zapłacić kwietniową ratę janosikowego w wysokości ok. 53,8 mln zł. Rzeczniczka wskazała, że tego dnia podejmowane będą w tej sprawie decyzje przez zarząd województwa.

- Jednak po zabraniu z naszego konta 61 mln zł, nie wydaje się, aby pozostałe środki mogły wystarczyć na finansowanie zadań własnych i janosikowego. Rano, przed ściągnięciem 61 mln zł, na koncie były 74 mln zł - zaznaczyła.

Mazowsze protestuje, powołując się na orzeczenie TK, który uznał w marcu, że przepisy o tzw. janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją.

- Złożyliśmy odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego wobec postępowania egzekucyjnego - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Dodał, że województwo proponuje resortowi finansów przejęcie udziałów w spółce Przewozy Regionalne. Wskazał, że do województwa należy 13,5 proc. akcji przewoźnika, które są warte ok. 207 mln zł.

- Uważamy, że nawet jeśli poborca skarbowy chce pieniądze za janosikowe odzyskać, to ewentualnie mógłby to zrealizować poprzez przejęcie tych udziałów, a niekoniecznie zabierać nam czystą, żywą gotówkę - powiedział.

Ministerstwo Finansów uważa, że samorząd powinien nadal regulować należności, bowiem zakwestionowane przez Trybunał przepisy nadal obowiązują.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama