Nowy numer 3/2019 Archiwum

Kuria zamyka kościół w Jasienicy

"W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014 do odwołania" - podała kuria warszawsko-praska.

Biskup Henryk Hoser polecił zamknąć świątynię w Jasienicy. Powód? Zakłócanie nabożeństw przez grupę wiernych, związanych z odsuniętym przez kurię warszawsko-praską z funkcji proboszcza ks. Wojciechem Lemańskim. Pozostali wierni proszeni są o udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia w okolicznych parafiach.

Komunikat podpisał rzecznik kurii warszawsko-praskiej, Mateusz Dzieduszycki.

Pełna treść komunikatu:

"Kuria biskupia Warszawsko-Praska z głębokim bólem informuje, że w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014 do odwołania.

Decyzja ta została podjęta w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni.
Nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez nieliczną grupę osób. Wiernym uniemożliwiano uczestnictwo w liturgii.

Z głęboką troską duszpasterską prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie żywą modlitwą całej wspólnoty parafialnej. Parafian z Jasienicy zachęcamy do udziału w liturgii Świąt Paschalnych w sąsiednich parafiach".

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Alpejski
  16.04.2014 00:15
  Zbliża się chwila gdy na ołtarze zostanie wyniesiony Jan Paweł II. Coś mi się zdaje, że są w Polsce siły, które zrobią wszystko, aby ten moment przyćmić zadymami medialnymi wokół Kościoła.

  Może się mylę, ale dyżurny rozrabiaka znowu został uaktywniony. Ksiądz Lemański od dłuższego już czasu szuka splendoru wśród ludzi kościołowi nieprzychylnych. Wszak prawie co tydzień GW posyła do niego dziennikarza z fotoreporterem. Lemański uwielbia być w centrum uwagi. Zrobi wszystko, aby nie być "zapomnianym" - niestety...

  Pycha powoduje, że nie słucha on swojego biskupa i sumienia, a jedynie tych co pieszczą jego wybujałe EGO.

  Co zatem można zrobić, aby mu pomóc?

  Nie mam pojęcia, ale pomodlę się za niego, bo moim zdaniem zmierza do punktu bez powrotu. Ech, co media robią z ludźmi...
  doceń 4
 • wietrzyk11
  16.04.2014 01:08
  A zatem największą karę poniosą niewinni wierni. Natomiast główny prowokator, buntownik i winowajca nie został nawet suspendowany i może sobie odprawiać msze poza Jasienicą. A co będzie, jak silna grupa zwolenników ks. Lemańskiego zacznie zakłócać inne nabożeństwa?

  Jeszcze chwila, a będziemy musieli założyć świeckie stowarzyszenie obrony biskupów i kościołów przed zbuntowanymi, rozzuchwalonymi księżmi. To wyraźny atak na Kościół. Od wewnątrz.

  Przypomnę jeszcze, że po licznych bezczelnych wystąpieniach i działaniu na szkodę Kościoła księdzu Lemańskiemu zaproponowano ciepłą, beztroską księżowską emeryturkę. Po prostu żyć, nie umierać! Czy jeśli ja zacznę oczerniać i atakować swojego szefa, też zostanę tak potraktowana? Bo uczciwie i ciężko pracując na normalną emeryturę nie mam co liczyć.
 • kim
  16.04.2014 20:09
  ile by się piany nie ubiło - ta decyzja jest po prostu nie do obrony.
  zagubieni wierni płacą za niezdolność biskupa, który nie umiał poradzić sobie z trudnością...
  konflikt nie wybuchł nagle i niespodziewanie, biskup miał całe miesiące na osobistą rozmowę z kapłanem. zachował się wyniośle, i wobec kapłana i wobec wiernych w parafii - to jedno potrafi?
  doceń 0
 • Jan76
  18.04.2014 12:35
  Dziś przy Wielkim Piątku słuchałem przez chwilę audycji w radio. Klika Pań dyskutowało o Kościele i o sytuacji ks. Lemańskiego. Jedna mówi mniej więcej tak - w Jasienicy parafia liczy 3000 osób a 1300 napisało list do biskupa popierając ks. Lemańskiego- to większość.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy