Nowy numer 43/2020 Archiwum

Stulecie Karskiego

Na wycieczkę zabytkowym tramwajem po Warszawie, w czasie której będzie można zagrać w szachy - ulubioną rozrywkę Jana Karskiego, a także widowisko multimedialne i spotkanie z prof. Szewachem Weissem - zaprasza Muzeum Historii Polski w czwartek z okazji 100. rocznicy urodzin emisariusza.

- Pomimo tego, że Jan Karski należy do grona największych bohaterów II wojny światowej, przez całe lata, z różnych względów, nie mówiono o nim nic - przypomina Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, które chce popularyzować sylwetkę legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Aby przybliżyć warszawiakom sylwetkę Karskiego MHP przygotowało na czwartek bogaty program edukacyjno-rozrywkowy.

Od rana w hali głównej Dworca Centralnego prezentowana będzie wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”. Składają się na nią 22 plansze opisujące życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja - m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Na warszawskim dworcu będzie można ją obejrzeć do 5 maja.

Jedną z rocznicowych atrakcji będzie możliwość przejazdu ulicami stolicy zabytkowym tramwajem (w godzinach 12-17; początek i koniec trasy na pl. Narutowicza). Podróżujący będą mogli m.in. rozegrać partię szachów, stanowiących ulubioną rozrywkę emisariusza.

MHP zaprasza także na dyskusję "Dlaczego Zachód milczał?", poświęconą wysiłkom Karskiego w informowanie Zachodu o Holokauście. Spotkanie, w którym weźmie udział prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, odbędzie się w Kinie Kultura (godz. 18, ul. Krakowskie Przedmieście).

Na zakończenie warszawskich obchodów 100. urodzin Karskiego, na fasadzie Pałacu Staszica (godz. 20.30, siedziba PAN, ul. Nowy Świat) wyświetlony zostanie pokaz multimedialny opowiadający o losach bohaterskiego kuriera. Jednym z tematów spektaklu będzie przyznanie pośmiertnie Karskiemu w 2012 r. przez prezydenta USA Baracka Obamę Medalu Wolności, najwyższego amerykańskiego odznaczenia cywilnego. Na stronie MHP www.muzhp.pl planowana jest transmisja internetowa pokazu. Kolejne projekcje odbędą się o tej samej porze w piątek i sobotę.

W maju br. MHP zorganizuje także Dni Karskiego - w ich ramach, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wyświetlane będą filmy poświęcone emisariuszowi. Dodatkowo, od 6 do 14 maja w BUW będzie można zwiedzić wystawę "Jan Karski. Człowiek Wolności".

Wszystkie wydarzenia rocznicowe są częścią programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez MHP od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na mocy uchwały sejmowej Karski jest jednym z patronów 2014 r. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama