Koncert, wystawy, gry miejskie - to niektóre z wydarzeń związanych z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, które zaplanowano w Warszawie. Organizator, Centrum Myśli Jana Pawła II, apeluje o wspólne przeżywanie kanonizacji i liczny udział w przygotowanych imprezach.
- W dniu kanonizacji powinniśmy być na placach, w kościołach, wspólnie ją przeżywać. Nie może nikogo zabraknąć. Pokażmy całemu światu, bo kamery będą na nas zwrócone, że jesteśmy dumni z Jana Pawła II, że mamy poczucie, iż dzięki niemu mamy wolność - mówił na środowej konferencji prasowej szef Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański.
O związkach papieża z Warszawą mówiła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
- Nie da się ukryć, że Karol Wojtyła był przede wszystkim dzieckiem Małopolski. Jego pierwszym, formułującym życie duchowe doświadczeniem był Kraków i Kościół krakowski. Jednak, gdy spoglądamy na dzieło życia Jana Pawła II, widzimy, że istotną rolę odgrywała w nim Warszawa - powiedziała. Wspomniała, że jako biskup i kardynał w drodze do Rzymu zatrzymywał się zawsze u sióstr urszulanek na Powiślu i stamtąd w październiku w 1978 r. wyruszył do Watykanu, by być następcą św. Piotra.
- W kwietniu 2005 roku stolica stała się świadkiem ogromnej mobilizacji społecznej, jednoczącej wszystkich w trudnych chwilach odchodzenia Jana Pawła II do domu Ojca. Stolica jest zobowiązana do tego, by papieski duch wolności, solidarności i dialogu, otwartości na drugiego człowieka trwał w naszym mieście - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Głównym hasłem obchodów i kampanii społecznej, która je promuje w mediach są słowa: "Jeśli szukasz źródła, idź pod prąd". Do tych słów powstała też piosenka i teledysk.
"Pod prąd". Kanonizacja Jana Pawła II
Foksal Eleven