Nowy numer 13/2024 Archiwum

Podwórkowe modlitwy

Na Solcu w czwartkowe wieczory nabożeństwa majowe odbywają są na podwórkach przy kapliczkach Matki Bożej.

W maju, w czwartkowe wieczory, parafianie kościoła Świętej Trójcy na Solcu spotykają się na wspólnej modlitwie przy kapliczkach Maryi. Na przybyłych czekają przygotowane okolicznościowe śpiewniki, teksty z modlitwami, rozstawione ławki i krzesełka. Organizatorzy – parafialny oddział Akcji Katolickiej -  dbają też o profesjonalne nagłośnienie. Modlitwy intonuje wyznaczona osoba świecka, włączając w nie przybyłych. Frekwencja jest zadowalająca i trochę zależy od ... pogody. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt osób. Przychodzą osoby stałe, ale też zaciekawieni przechodnie przystają choć na chwilkę. Okoliczni mieszkańcy włączają się w modlitwy z okien bloków. - Wskrzeszony warszawski zwyczaj podwórkowych modlitw majowych budzi sentyment, zwłaszcza osób starszych. Modlitwy przy figurkach Matki Bożej to także rodzaj integracji mieszkańców i możliwość zacieśnienia dobrosąsiedzkich więzi - zauważa Emilia Jarosz z parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

Podwórkowe majówki na Solcu odbywają się po raz 17. Ich pomysłodawcą był Krzysztof Zielke. - Czcimy Maryję modlitwą, śpiewem i odczytywaniem poezji religijno-patriotycznej. Staramy się wyszukiwać mało znane teksty, np. Litanie do Matki Bożej z Lourdes czy litanie ks. Jana Twardowskiego. Wstawiamy się do Boga za bieżącymi sprawami w kraju. Podobnie jak za czasów powstania warszawskiego nabożeństwa kończmy hymnem "Boże coś Polskę” - mówi Emilia Jarosz.

Modlitwy rozpoczynają się o godz. 19. Miejsce spotkań jest za każdym razem inne. I tak, 8 maja będzie to kapliczka Matki Bożej na podwórku przy Al. 3 maja 14, 15 maja - przy ul. Solec 30, 22 maja - przy ul. Ludnej 11. W ostatni czwartek miesiąca, 29 maja modlitwy rozpoczną się niedaleko kościoła parafialnego przy Murze Straceń. Następnie wierni odmawiając Różaniec, ze świecami w ręku procesjonalnie przejdą pod pomnik bł. ks. Józefa Stanka, kapelana Zgrupowania "Kryska” AK, którego Niemcy powiesili ostatniego dnia powstania warszawskiego. Wybór jednego ze spotkań w miejscu pamięci narodowej oddaje charyzmat Akcji Katolickiej - łączenie wiary i patriotyzmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy