Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pod 12 gwiazdami

1 maja świętujemy 10. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Na warszawskich euroentuzjastów czeka wiele atrakcji.

Świętowanie rozpocznie się w Łazienkach Królewskich, które z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do UE organizują Piknik Europejski. O godz. 10, honorowi goście spotkania, prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, zasadzą w królewskim parku Dąb Wolności. Prezydent spotka się również z dziećmi urodzonymi 1 maja 2004 r., w dniu wstąpienia Polski do wspólnoty europejskiej. Organizatorzy wydarzenia w Łazienkach przygotowali dla uczestników pikniku 10 tys. pączków. Przez cały dzień odbywać się będą animacje dla dzieci i pokazy dla dorosłych w specjalnie przygotowanej strefie leżakowania w pobliżu Nowej Oranżerii, na Łące Polskiej, w Pawilonie przy Podchorążówce oraz w Alei Chińskiej. Wstęp do  wszystkich obiektów w Łazienkach Królewskich jest bezpłatny w dniach 1-4 maja. Piknik zakończy się spektaklem muzycznym w wykonaniu Teatru Chorea o godzinie 19 w Amfiteatrze.

Tymczasem Śródmieście ruszy z promocją UE na pl. Zamkowym. Od godz. 12 dostępny będzie tam namiot promocyjny, w którym dowiemy się więcej o naszej obecności w Unii i wykorzystaniu funduszy europejskich. W Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct zaplanowano gry i konkursy, w których nagrodą będą zaproszenia na zwiedzanie inwestycji sfinansowanych z funduszy europejskich: Teatru Powszechnego, Oddziałów Muzeum Historycznego w Warszawie, Ogrodu Zoologicznego, budowy II linii metra.

O 13.30 planowany jest występ artystów z A3Teatru, którzy przygotowali z okazji rocznicy spektakl „Zmysły”. Niecodziennemu występowi będzie towarzyszył happening familijny „Wietrzenie głów”. Dla dzieci przewidziane są niespodzianki i quizy. W okolicy Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu zostanie ustawiona wystawa „Europa zmienia Warszawę” prezentująca inwestycje zrealizowane w stolicy przy pomocy funduszy europejskich. Oprawę muzyczną pikniku na Starym Mieście uświetni orkiestra wojskowa z Radomia. 

Tego dnia również Centrum Nauki „Kopernik” otwiera swoje podwoje i zaprasza do udziału w eksperymentach i doświadczeniach naukowych w ramach „Kopernika na kółkach”.
Dzień zakończy koncert na Podzamczu. W Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się koncert, w którym wystąpią zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści. Wydarzenie muzyczne rozpocznie się o godz. 21, i będzie transmitowane przez Telewizję Polską.

Ponadto 10 maja, już po raz 20. o 12.00 sprzed kościoła św. Anny wyruszy Parada Schumana. Na skwerze Hoovera za to powstanie całe miasteczko, w którym będą odbywać się spotkania m.in. z Marią Seweryn i Wiktorem Gajewskim, pokazy, warsztaty i wystawy zdjęć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama