Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kościół w Jasienicy nadal będzie zamknięty

Kościół w Jasienicy nadal pozostanie zamknięty. Do jego otwarcia potrzebna jest jedność parafii, której wciąż jeszcze brakuje – poinformował rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki.

W siedzibie kurii biskupiej odbyło się dziś drugie spotkanie przedstawicieli parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy z ordynariuszem diecezji abp. Henrykiem Hoserem. Tym razem uczestniczyły w nim dwie delegacje różniące się odmiennym stosunkiem do osoby ks. Wojciecha Lemańskiego.

- Największym owocem spotkania był wspólna modlitwa, która odbyła się na początku i na zakończenie rozmów. Jeżeli jest wspólna modlitwa ludzi, którzy wzajemnie się różnią, ale modlą się z wiarą do tego samego Boga, to jest to już znak nadziei. Potrzeba jednak, żeby przełożyło się to jeszcze na grunt całej parafii – podkreślił Mateusz Dzieduszycki. Przyznał, że nie jest to proces łatwy, ale konieczny do tego, aby świątynia została otwarta.

- Przeszkodą do wspólnej modlitwy nie może być osoba kapłana - dodał Dzieduszycki. - Trudno w obliczu kontestacji duchownego o jedność czy godne uczestnictwo w nabożeństwach. Trzeba mieć jednak nadzieję, że sytuacja się zmieni i że parafianie będą próbowali na tyle, na ile potrafią, rozmawiać ze sobą bez emocji oraz wspólnie się modlić, co pomaga budować jedność Kościoła.

Rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej zapewnił jednocześnie, że mimo zamkniętej świątyni wierni z Jasienicy nie są pozbawieni opieki duszpasterskiej. - Wciąż na terenie parafii pracują kapłani, którzy służą posługą. Na liturgię i nabożeństwa wierni mogą uczęszczać do znajdujących się w odległości 2 km dwóch innych kościołów. Kolejne są nieco dalej - poinformował.

Następne spotkanie przedstawicieli parafii i kurii biskupiej odbędzie już po ostatecznej decyzji z Stolicy Apostolskiej w sprawie ks. Wojciecha Lemańskiego. Spodziewana jest ona pod koniec maja.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • an2
  05.05.2014 23:07
  ks Lemański a jedność i posłuszeństwo, pokora.....hm, dla jednego tylko biskup zły? to kolejne pytanie i nie ma co tego nagłaśniać
  doceń 4
 • komentator
  06.05.2014 08:06
  Historia ksiedza Lemanskiego nie jest wcale taka prosta, jak przedstawiaja je nieodpowiedzialne i opanowane przez polamatorskich dziennikarzy polskie media. BISKUP HOSER TEZ NIE JEST ANI ZLYM CZLOWIEKIEM,ANI GLUPIM. Problem sprowadza sie do samowoli ks.Lemanskiego w interpretacji podstawowych zasad religijnych Kosciola katolickiego. Czy w religii katolickiej jest miejsce dla TORY? W koncu religia katolicka, to nie religia zydowska, prawda? Na to pytanie musi odpowiedziec Watykan.
  doceń 7
 • wizja20
  06.05.2014 09:13
  Jakiś dziwny paradoks zauważam w postawie ks. Lemańskiego. Jest księdzem, ale nieposłusznym księdzem. To jest jego wielki błąd. Nie ma również za grosz pokory i nie liczy się z tym, że cierpią na tym wierni. Szatan też jest aniołem, ale upadłym. Nie chcę niczego sugerować, ale postawa takiego kapłana jest żenującą. Jak długo będzie trwał ten cyrk i pogrywanie ks. Lemańskiego, który ślubował posłuszeństwo jakby nie było Biskupowi.
  doceń 6
 • Agaton
  06.05.2014 12:28
  "jedność parafii" - Mój Boże cóż za naiwność...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma