Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Florian dla abp. Hosera

Wyróżnienia, będące najważniejszym laurem prawobrzeżnej Warszawy są przyznawane przez Zarząd Dzielnicy Praga Północ osobom oraz instytucjom, które w sposób szczególny wyróżniają się zaangażowaniem w dynamiczny rozwój i promocję Pragi oraz kreowaniem jej charakteru.

Nagrody wręczała wiceburmistrz dzielnicy Edyta Federowicz. Statuetkę w imieniu abp. Henryka Hosera z rąk Alicji Dąbrowskiej, lauratki ubiegłorocznego Floriana, odebrał ks. infułat Lucjan Święszkowski. W odczytanej laudacji organizatorzy przypomnieli warszawskie korzenie rodziny arcybiskupa, studia na wydziale lekarskim, praktykę na oddziale internistycznym w szpitalu w Ziębicach, studia filozoficzno-teologiczne w Ołtarzewie, święcenia prezbiteriatu udzielone przez bp. Władysława Miziołka, pracę na misjach w Afryce, ingres do bazyliki archikatedralnej, przewodniczenie komisji bioetycznej przy KEP czy członkostwo w Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zaznaczyli, że poprzez „Radio Warszawa” i tygodnik „Idziemy” tworzy profesjonalne media lokalne. Podkreślili, że obecnie buduje dom pomocy społecznej i dom pomocy studentom. Zauwazyli, że abp Henryk Hoser od 2011 r. jest honorowym obywatelem Warszawy. 

Drugiego Floriana otrzymał hufiec Chorągwi Stołecznej ZHP im. Wigierczyków. W odczytanej laudacji przypomniano, że wśród działań harcerzy jest m.in. pomoc przy organizacji żywej szopki przed katedrą praską.

Pierwszy raz Floriany przyznano w 2009 r. W ubiegłych latach statuetkami zostało uhonorowane mi.in. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Zarząd Województwa Mazowieckiego, Radio Warszawa, Miejski Ogród Zoologiczny czy Kapela Praska.

Gala wręczenia Florianów była częścią całodniowej imprezy plenerowej w Parku Praskim, w czasie której wystąpiła orkiestra dęta OSP Nadarzyn, Kabaret Moralnego Niepokoju, czy Kapela Praska. Odbył się też pokaz tańców i śpiewów czeczeńskich oraz zajęcia z zumby. Dla dzieci atrakcją był dmuchany zamek, konstrukcje z drewnianych klocków i udział w pracach plastycznych. Jarmark jest organizowany przez Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy przy współudziale Domu Kultury Praga. Swą nazwę zawdzięcza katedrze floriańskiej, które jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma