W Pałacu Prezydenckim, w 20. rocznicę Międzynarodowego Dnia Rodzin ONZ, odbyła się gala finałowa II edycji konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny". Jego celem jest wyróżnienie i upowszechnienie w całej Polsce najlepszych lokalnych inicjatyw sprzyjających rodzicielstwu.
Laureat w kategorii "Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju" to gmina Sępólno Krajeńskie, która nagrodzona została za program „Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni". Inni nominowani w tej kategorii to: gmina Dębica za program "Edukacja humanitarna - sposobem aktywizacji uczniów", miasto Gdynia za "Centrum Aktywnego Mieszkańca", "Klub Osiedlowy Apteka" oraz "Klub Młodzieżowy Kreatywni", samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za "Astrobazę - sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych", miasto Tczew za "Świetlicę Środowiskowo-Sąsiedzką Zamkowa 26".
Laureatem trzeciej kategorii "Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej" została gmina Grodzisk Mazowiecki za "Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+". Inni nominowani w tej kategorii to: miasto Nowy Sącz za wspieranie i upowszechnianie zawodowych form rodzicielstwa zastępczego, powiat olsztyński za rozwój systemu rodzicielstwa zastępczego w powiecie olsztyńskim, miasto Stargard Szczeciński za program "Na Start" oraz miasto Toruń za Program Promocji Dużej Rodziny "Jesteśmy razem".
- W 2008 r. wprowadziliśmy Kartę Dużej Rodziny i od tego momentu dzietność podniosła się nam od 1,3 do 1,7. To oczywiście nie tylko zasługa karty, ale wielu działań, które tworzą dobry klimat dla rodziny. Mówienie o tym, że do tego interesu się dopłaca, z perspektywy tych kilku lat jest nieprawdziwe, to się tylko i wyłącznie opłaca – powiedział Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. I dodał: - Jeśli chcemy zwiększyć w Polsce dzietność, trzeba w to włączyć rządowe programy: podatkowe czy zusowanie matek, które wychowują dzieci. Wielu młodych myśli, że posiadanie dziecka zrujnuje ich życie, trzeba zrobić tak, żeby młodzi się tego nie obawiali.
Przyznano również nagrodę specjalną - otrzymało ją miasto Gdynia za ciekawe, innowacyjne oraz konsekwentne działania na rzecz rodzin realizowane w ramach kampanii społecznej "MAMY więcej" oraz programów: "Rodzina bliżej siebie", skierowanego w szczególności do rodzin, którym groziło rozdzielenie, oraz Centrum Aktywnego Mieszkańca, w ramach którego działają Klub Osiedlowy Apteka oraz Klub Młodzieżowy "Kreatywni".
W obydwu edycjach konkursu wzięło już udział ponad 300 samorządów. Konkurs o nagrodę Pary Prezydenckiej to jeden z elementów strategicznego programu polityki rodzinnej prezydenta RP "Dobry Klimat dla Rodziny".