Nowy numer 48/2020 Archiwum

O serca i dusze

W Pałacu Prezydenckim, w 20. rocznicę Międzynarodowego Dnia Rodzin ONZ, odbyła się gala finałowa II edycji konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny". Jego celem jest wyróżnienie i upowszechnienie w całej Polsce najlepszych lokalnych inicjatyw sprzyjających rodzicielstwu.

- Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny, ale im więcej się robi, tym bardziej widać, że jeszcze wiele zostało do zrobienia. Szczególne podziękowanie kieruję dla samorządów różnych szczebli, pracujących nad rozwiązaniami służącymi dużym rodzinom - powiedział na rozpoczęcie gali finałowej prezydent Bronisław Komorowski.

- Zrobiliście państwo bardzo wiele, ale chciałbym wywołać zdrową konkurencję między samorządami i instytucjami, wyścig - co zrobimy lepiej, co możemy zbudować jako dobrze działający mechanizm, gdzie możemy wspólnie szukać jakichś rezerw i wspólnie tworzyć front - powiedział, zwracając się do samorządowców.

Zachęcił także, by o swoich osiągnięciach mówić podczas przedwyborczej kampanii do PE. - Żeby powstała zdrowa rywalizacja o serca i dusze Polaków, także i o kartę wyborczą, gdzie istotnym ciężarem byłby stosunek do poslkiej rodziny i praktyczna zdolność działania na jej rzecz - powiedział prezydent.

Anna Komorowska podziękowała wszystkim samorządom biorącym udział w konkursie i podkreśliła, że kapituła konkursowa nie miała łatwego zadania, wybierając laureatów. Zapowiedziała, że wraz z mężem złoży wizytę we wszystkich nagrodzonych samorządach.

Także minister w Kancelarii Prezydenta prof. Irena Wóycicka podkreśliła, że bardzo trudno było wybrać zwycięzców. - Staraliśmy się wybrać inicjatywy jak najbardziej różnorodne, to, co może być ofertą zarówno dla małych gmin, jak i dużych regionów. Chodziło nam o to, aby dobre praktyki można było upowszechniać w każdych warunkach i w każdej sytuacji - mówiła minister.

Do II edycji zgłoszono 253 inicjatywy w trzech kategoriach: "Dobre rodzicielstwo", "Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju" oraz "Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej".

Laureatem kategorii "Dobre rodzicielstwo” zostało miasto Białystok za "Białostocką Akademię Rodziny”. Inni nominowani w tej kategorii to: miasto Katowice za program "Macierzyństwo - mój czas", samorząd województwa małopolskiego za projekt "Więzienie WIĘZI nie więzi", gmina Tłuszcz za "Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie" oraz miasto Wrocław za wrocławski program zintegrowanych działań na rzecz wspierania i rozwoju rodzin.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama