"Po objęciu funkcji publicznej z wyboru społeczności lokalnej zobowiązuję się do..." - tak rozpoczyna się Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. W Warszawie przedstawiono dziesięć przykazań dla przedstawicieli władz lokalnych. Ci, którzy go przyjmą dostaną specjalny certyfikat przed wyborami samorządowymi.
- Rząd nie realizuje polityki prorodzinnej, albo robi to w sposób, który trudno zaakceptować. Jeśli społeczeństwo dziś się rozwija, to głównie dzięki samorządom, które wiedzą, że silna rodzina, to silna Polska. Domagajmy się jasnych deklaracji wartości, którymi kierują się nasi reprezentanci. Jak mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, wolność jest w nas. Korzystajmy z niej i zmieńmy Polskę. Zacznijmy ją zmieniać od samorządów, które powinny być przyjazne rodzinom - powiedział Jacek Sapa, prezes Fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny podczas II Kongresu Polskiej Rodziny. W trakcie obrad, w których wzięło udział ponad dwustu samorządowców, nauczycieli i przedstawicieli środowisk pro-life, przyjęto Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Centrum chce przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi przyznawać taki tytuł wszystkim kandydatom, którzy zadeklarują poparcie dla dziesięciu przykazań, zobowiązujących go m.in. do wspierania małżeństwa i rodziny oraz kierowania się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.
Pełna treść dekalogu:
Po objęciu funkcji publicznej z wyboru społeczności lokalnej zobowiązuję się do:
I. Pełnego zaangażowania w pracy na rzecz wspólnoty samorządowej, która powierzyła mi mandat (odpowiednio: radnego, wójta, burmistrza, prezydenta).
II. Kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.
III. Wspierania małżeństwa – związku kobiety i mężczyzny, rodziny – naturalnego środowiska wychowania dzieci, macierzyństwa i ojcostwa.
IV. Podejmowania i wspierania inicjatyw społecznych zmierzających do zwiększenia roli rodziców w procesach edukacyjnych;
V. Wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia rodzinnego oraz ochronie dzieci i młodzieży przed deprawacją.
VI. Promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego.
VII. Wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach służących rozwojowi rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją normami, zasadami i wartościami.
VIII. Dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi, wg zasad właściwych dla prowadzenia budżetów domowych, tj. roztropności, oszczędności i celowości ich wydatkowania.
IX. Podejmowania decyzji dotyczących finansowania inwestycji publicznych, wg zasady zaspokajania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty samorządowej.
X. We wszystkich swoich działaniach publicznych kierować się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.
Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstała aby promować, inicjować oraz wspierać działania podkreślające wartość życia i rodziny. Powstała by pracować nad rozwiązaniami, które stworzą przyjazne warunki dla rodzin w wypełnieniu jej naturalnych funkcji, w myśl zasady: rodzina receptą na szczęście. Nasze doświadczenia oparte są o działania związane m.in. z obchodami Narodowego Dnia Życia, Marszami dla Życia i Rodziny czy kampanią „Stop dyktaturze mniejszości!”.