Nowy numer 47/2020 Archiwum

Fala kulminacyjna mija Warszawę

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle zbliża się do Modlina, potem minie Wyszogród, a w czwartek rano dotrze do Kępy Polskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Kulminacja ta ma przekraczać stany alarmowe.

- Fala wezbraniowa w tej chwili mija Warszawę, jej kulminacja wystąpiła dzisiaj w godzinach wczesnorannych i jej wysokość wyniosła 698 cm - powiedziała podczas konferencji prasowej IMGW główna hydrolog kraju Marianna Sasim. Prace wzmacniające w stolicy były prowadzone m.in. w dzielnicy Wawer, w okolicy Portu Praskiego i Cypla Czerniakowskiego, gdzie ułożono kilkadziesiąt tysięcy worków z piaskiem.

Jak poinformowała Sasim, kulminacja fali wezbraniowej zbliża się do Modlina, a w kolejnych godzinach dojdzie ona do Wyszogrodu, gdzie - według prognoz - poziom wody wniesie ok. 685 cm. W czwartek ok. godz. 4 rano fala dotrze do Kępy Polskiej, a w piątek spodziewana jest w Toruniu. Jej kulminacja na całym odcinku dolnej Wisły będzie przekraczała stany alarmowe.

Prognozowane jest, że w niedzielę i poniedziałek fala wezbraniowa dotrze do Bałtyku. - Mamy nadzieję, że fala spłynie spokojnie do morza, i tak jak dotychczas nie stanowiła ona większego zagrożenia, nie będzie nieprzyjemnych sytuacji - powiedziała główna hydrolog kraju.

Na Odrze fala kulminacyjna jest teraz w okolicy Głogowa. - Wynosi ona kilkanaście centymetrów powyżej stanu alarmowego. Jutro i w kolejnych dniach dojdzie do Nowej Soli i powoli będzie spływać w dół Odry nieznacznie przekraczając stany alarmowe - powiedziała Sasim. Podkreśliła, że na dolnym odcinku rzeki fala ta powinna już być poniżej stanów alarmowych, a tylko przekraczać stany ostrzegawcze.

Według danych IMGW sytuacja stabilizuje się także na dopływach głównych rzek, gdzie stany wody obniżają się. - Pogoda się ustabilizowała i w związku z tym możemy się zająć tylko sytuacją hydrologiczną. W ciągu najbliższych dwóch dni nie widać zagrożeń meteorologicznych - zaznaczyła Sasim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama