Kanoniczne objęcie diecezji drohiczyńskiej przez biskupa Tadeusza Pikusa nastąpi w sobotę 24 maja w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W niedzielę - ingres do katedry w Drohiczynie.
Ingres biskupa Tadeusza Pikusa, nowego ordynariusza diecezji drohiczyńskiej, odbędzie się 25 maja o godz. 15. Kanoniczne objęcie diecezji nastąpi dzień wcześniej, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Tego samego dnia diecezja drohiczyńska obchodzić będzie Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów.
Biskup Tadeusz Pikus został mianowany biskupem diecezjalnym w Drohiczynie 29 marca br. W ostatnim liście do diecezjan bp Antoni Pacyfik Dydycz zachęcił wiernych do udziału w uroczystości ingresu swojego następcy, bp. Tadeusza Pikusa. To on, wraz z proboszczem parafii katedralnej przywita nowego biskupa w drzwiach katedry. Po odczytaniu bulli papieskiej informującej o nominacji, duchowieństwo diecezjalne i przedstawiciele wiernych złożą homagium nowemu biskupowi.
"Zachęcam do serdecznych modłów w intencji Jego biskupiego posługiwania. Niech nasze modlitwy i nasza życzliwość - stworzą szczególny klimat duchowy, sprzyjający ożywieniu praktyk religijnych, pogłębieniu naszej wiary i jeszcze szerszym otwarciem się i poddaniem działaniu Miłości" - napisał w liście pasterskim na powitanie bp. Tadeusza Pikusa jego poprzednik bp Antoni Pacyfik Dydycz.
Biskup Tadeusz Pikus urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 24 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. Święceń biskupich udzielił mu 8 maja 1999 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie kard. Józef Glemp. W archidiecezji bp Pikus pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Nauki Katolickiej i wikariusza generalnego archidiecezji warszawskiej. W Konferencji Episkopatu Polski był przez szereg lat członkiem, a od 2006 r. przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.
W herbie bp. Tadeusza Pikusa na srebrnym polu tarczy umieszczony jest błękitny krzyż św. Andrzeja. Nawiązuje on do lat pracy biskupa wśród katolików w Moskwie, którzy czczą św. Andrzeja jako swego patrona, wspominając jego działalność misyjną na Rusi. Baranek spoczywający na księdze opatrzonej siedmioma pieczęciami nawiązuje do baranka z Apokalipsy św. Jana, który jest obrazem Chrystusa, otwierającego pieczęcie księgi. Baranek apokaliptyczny koresponduje z dewizą biskupią zaczerpniętą z liturgii paschalnej: Surrexit Dominus vere (zmartwychwstał Pan prawdziwie).