Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dziś wybieramy europosłów

Od godz. 7 trwa głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W całej Polsce otwartych zostało ponad 27 tys. lokali wyborczych. Głosować można do godz. 21. Polacy będą wybierać 51 eurodeputowanych.

W eurowyborach startuje 1277 kandydatów. W Warszawie będziemy wybierać spośród 99 kandydatów z 10 komitetów. Mazowsze podzielone jest na dwa okręgi wyborcze. Pierwszy, tzw. warszawski, obejmuje stolicę i kilka powiatów województwa mazowieckiego: legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. W skład drugiego okręgu, tzw. mazowieckiego, wchodzą miasta powiatowe: Płock, Ostrołęka, Radom i Siedlce oraz pozostałe powiaty województwa mazowieckiego.

Głosować można od 7 rano do 21. Komisję można znaleźć np. w wyszukiwarce na stronie wybory.um.warszawa.pl - wystarczy wpisać miejsce zamieszkania, a serwis wskaże odpowiedni punkt głosowania. W większości przypadków udamy się do tych samych komisji, co zwykle, ale są wyjątki: na Wilanowie i Białołęce powstały dodatkowe komisje.

Udając się do lokalu wyborczego, należy wziąć dowód tożsamości - to warunek, by została nam wydana karta do głosowania.

Karta ma formę broszury zawierającej na kolejnych kartkach listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od 5 do 10 nazwisk kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Każdy inny symbol, a także próba korekty spowoduje, że głos będzie nieważny. Zagłosować można tylko na jednego kandydata.

Szef PKW Stefan Jaworski zaapelował do wyborców, aby po otrzymaniu karty do głosowania w lokalu wyborczym sprawdzili, czy jest ona opatrzona pieczęcią obwodowej komisji (pieczęć okręgowej komisji będzie wydrukowana). Podkreślił, że karty do głosowania są standaryzowane, wydrukowane w formie broszury na białym papierze w formacie A4. Na każdej karcie jest informacja, jakich wyborów dotyczy, jest podany numer okręgu, numery stron, a w prawym górnym rogu umieszczono specjalne wycięcie do nałożenia nakładki brajlowskiej.

Do urny należy wrzucić całą kompletną kartę do głosowania. Karta, z której część została oderwana i wrzucona osobno lub w ogóle niewrzucona, będzie nieważna.

Wybory do europarlamentu w państwach UE rozpoczęły się w czwartek i zakończą się w niedzielę o godz. 23. Unijne przepisy nie narzucają ciszy wyborczej. Zakazują jedynie publikacji oficjalnych wyników wyborów, nawet cząstkowych i wstępnych, przed zamknięciem wszystkich lokali wyborczych w całej UE. Jednak sondaże exit polls mogą być publikowane. Zdaniem PKW podczas ciszy wyborczej także w Polsce nie jest zakazane informowanie o sondażach exit polls z innych krajów członkowskich.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy