Nowy numer 48/2020 Archiwum

Eurowybory w Warszawie

Według cząstkowych danych PKW, frekwencja w stolicy wyniosła ok. 38 proc. W mieście i okolicznych gminach zdecydowanie wygrało PO, ale wyniki z całego Mazowsza były podobne jak w kraju.

Walizki do Brukseli mogą już z pewnością pakować Danuta Hübner z PO i Zdzisław Krasnodębski z PiS. Politycznej przyszłości nie jest jeszcze pewien Marek Jurek, chociaż w stolicy poparło go ponad 50 tys. osób, a to oznacza, że mimo startu z piątego miejsca listy PiS, może zasilić polską reprezentację w europarlamencie. Nie wiadomo też, ile osób powiedziało jednak „nie” Michałowi Boniemu z PO, a ile zagłosowało na Michała Marusika z Nowej Prawicy. W okręgu mazowieckim euromandaty przypadły natomiast Zbigniewowi Kuźmiukowi z PiS, Jarosławowi Kalinowskiemu z PSL i Julii Piterze z PO. Nie udało się zdobyć miejsca w europarlamencie ani marszałkowi województwa Adamowi Struzikowi, ani wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu.

Najwyższą frekwencję zanotowano na Żoliborzu, gdzie przekroczyła 45 proc., najniższą spośród dzielnic warszawskich – na Pradze Północ, gdzie nie osiągnęła 29 proc. Według cząstkowych wyników 44 proc. głosów w Warszawie oddano na PO. PiS zebrał 26,5 proc. Na 3. miejscu znalazł się Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy z 8,42 proc. Gdyby decydowali tylko warszawscy wyborcy do europarlamentu dostałaby się także Europa Plus.

Według danych PKW z poniedziałkowego poranka, na Mazowszu frekwencja wyniosła 27 proc. Około 2,5 proc. oddanych głosów uznano za nieważne.

uzupełnienie po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów:

Danuta Hübner i Michał Boni z PO, Zdzisław Krasnodębski i Marek Jurek z PiS oraz Michał Marusik z Nowej Prawicy - oto nowi posłowie Parlamentu Europejskiego z Warszawy. Z okręgu mazowieckiego dostali się Zbigniew Kuźmiuk z PiS, Julia Pitera z PO oraz Jarosław Kalinowski z PSL. W samej stolicy triumfowała PO z poparciem 43,8 proc., na Mazowszu ponad dwukrotną przewagę nad Platformą osiągnął PiS – 41,77 proc. W samej Warszawie oddano 503 347 głosów ważnych, przy 1 345 374 osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja była jedną z najwyższych w Polsce i wyniosła 38,6 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama