Nowy numer 49/2020 Archiwum

Święto kochających dzieci

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie kursował zabytkowy tramwaj promocyjny, w którym specjaliści Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT Towarzystwa Nasz Dom odpowiadali na wszelkie pytania związane z pieczą zastępczą.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, przypadający 30 maja, jest świętem dzieci i rodzin. Z tej okazji Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT Towarzystwa Nasz Dom zaprosili mieszkańców do przejażdżki specjalnym tramwajem.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone osobom (małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim), które m.in. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem - co powinny mieć potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia takich funkcji. W Warszawie pod opieką 896 spokrewnionych rodzin zastępczych przebywa 1140 dzieci. W 327 niezawodowych rodzinach zastępczych znalazło opiekę 407 wychowanków. W 16 rodzinach zastępczych zawodowych przebywa 44 dzieci, w 9 rodzinnych domach dziecka wychowuje się 55 dzieci, a w 6 placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego - 26, co daje łącznie 125 wychowanków.

Staraniem Urzędu m. st. Warszawy oraz Towarzystwa Nasz Dom od 2008 r. działa Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT. PORT powstał w odpowiedzi na potrzeby osób prowadzących różnego rodzaju formy rodzinnej opieki zastępczej. Ośrodek oferuje profesjonalne i kompleksowe wsparcie rodzinnej pieczy zastępczej. Można w nim przejść pełny proces specjalistycznego szkolenia i kwalifikacji psychologicznej uzyskując uprawnienia do prowadzenia rodzinnej opieki zastępczej. W umowie na lata 2013-2016 dotacja z m.st. Warszawy na ten cel wynosi ponad 2 mln zł.

16 czerwca w Warszawie odbędzie się Kongres Rodzicielstwa Zastępczego, podczas którego spotka się 400 rodziców zastępczych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i specjalistów z całego kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama