Nowy numer 43/2020 Archiwum

Abp Hoser w Radzie Stałej KEP

Wybrany został podczas rozpoczętego we wtorek w Warszawie 356. zebrania plenarnego KEP.

W Radzie Stałej episkopatu znajdzie się dwóch nowych członków. Zajmą oni miejsce abp. Marka Jędraszewskiego, który pozostaje w Radzie ale teraz jako zastępca przewodniczącego, a także bp. Adama Lepy, który przeszedł na emeryturę.

To gremium wyznacza kierunek prac episkopatu. Rada Stała przygotowuje sprawy na Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji Konferencji i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji. Może też zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji.

Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Abp Hoser jest biskupem warszawsko-praskim od 2008 r. Wcześniej pracował w Watykanie, będąc sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Już po objęciu mniejszej ze stołecznych diecezji, w 2009 r. Benedykt XVI mianował go konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W tym samym roku decyzją papieża został mianowany uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki.

W polskim episkopacie abp Hoser przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych. Jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Misji i Rady ds. Rodziny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama