Nowy numer 28/2018 Archiwum

Abp Hoser w Radzie Stałej KEP

Wybrany został podczas rozpoczętego we wtorek w Warszawie 356. zebrania plenarnego KEP.

W Radzie Stałej episkopatu znajdzie się dwóch nowych członków. Zajmą oni miejsce abp. Marka Jędraszewskiego, który pozostaje w Radzie ale teraz jako zastępca przewodniczącego, a także bp. Adama Lepy, który przeszedł na emeryturę.

To gremium wyznacza kierunek prac episkopatu. Rada Stała przygotowuje sprawy na Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji Konferencji i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji. Może też zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji.

Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Abp Hoser jest biskupem warszawsko-praskim od 2008 r. Wcześniej pracował w Watykanie, będąc sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Już po objęciu mniejszej ze stołecznych diecezji, w 2009 r. Benedykt XVI mianował go konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W tym samym roku decyzją papieża został mianowany uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki.

W polskim episkopacie abp Hoser przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych. Jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Misji i Rady ds. Rodziny.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma