Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Symbole ŚDM peregrynują po Pradze

- Krzyż i ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" to żywa katecheza - mówił podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację abp Henryk Hoser.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" trafiły do diecezji warszawsko-praskiej. Do katedry św. Floriana przywiozła je ze spotkania w Lednicy delegacja młodzieży. Peregrynację znaków zainaugurowała uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Henryk Hoser. W homilii nazwał on krzyż i ikonę żywą katechezą, która ma otworzyć ludzkie serca na działanie Ducha Świętego.

- Nie wystarczy nosić krzyż na swojej piersi czy zawiesić go w swoim domu. Jeśli nie zgłębimy jego tajemnicy nie jesteśmy w stanie zrozumieć na czym polegała ofiara Chrystusa, dlaczego On zmarł i zmartwychwstał pokonując na krzyżu śmierć - podkreślił kaznodzieja. Zwrócił on również uwagę, że pod krzyżem Chrystusa stała Maryja, która jest Jego żywą monstrancją.

Abp Hoser zwrócił się także do wiernych aby z radości przyjęli młodzież, która przybędzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Jak zaznaczył do samej diecezji warszawsko-praskiej ma przyjechać około 10 tys. ludzi. - Niech nasze domy i nasze kościoły będą dla nich otwarte. Niech ta jedność Ducha Świętego mimo różnic języków ukaże się w jedności gestów, życzliwości, wspólnej modlitwy, wspólnej adoracji oraz przynależności do tego samego Kościoła, który jest nasza Matką - zaapelował bp warszawsko-praski.

Z katedry znaki zostały przewiezione do parafii Świętej Rodziny na Zaciszu, nawiedziły także bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego na Kawęczyńskiej oraz akademickie ośrodki duszpasterskie. 11 czerwca trafią do parafii M.B Różańcowej na Bródnie, następnego dnia do parafii św. Patryka, by 13 czerwca ponownie powrócić do praskiej katedry, gdzie z okazji XV rocznicy obecności św. Jana Pawła II w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła zostanie odprawiona Msza św. 14 czerwca, podczas III Diecezjalnego Zlotu Młodzieży w Ostrówku, symbole ŚDM zostaną przekazane diecezji siedleckiej. Krzyż i maryjna ikona po raz drugi powrócą do praskiej diecezji w sierpniu 2015 r.



 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma