Nowy numer 38/2022 Archiwum

Szkaplerza nie zdjął

13 czerwca przypada 15. rocznica beatyfikacji o. Michała Czartoryskiego. Z tej racji dominikanie z warszawskiego Służewa zapraszają do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo bł. Michała podczas Mszy o godz. 18, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

13 czerwca przypada 15. rocznica beatyfikacji o. Michała Czartoryskiego. Dominikanie z warszawskiego Służewa zapraszają do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo bł. Michała  podczas Mszy o godz. 18, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

O godz. 17.45 bp Józef Guzdek otworzy przed kościołem wystawę plenerową zatytułowaną: "Michał Czartoryski, błogosławiony dominikanin". Wystawę będzie można oglądać przed kościołem przez kilka najbliższych tygodni.

Ojciec Michał Czartoryski OP był wieloletnim wychowawcą młodych dominikanów w okresie przedwojennym, gorliwym duszpasterzem, budowniczym klasztoru na Służewie - mówi o. Dariusz Kantypowicz OP, koordynator obchodów jubileuszowych.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego ojciec Michał Czartoryski OP został kapelanem walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki. Jak przekazał jeden ze świadków, "łagodnie uśmiechnął się i powiedział, że szkaplerza nie zdejmie i rannych, którzy są zupełnie bezradni i unieruchomieni w łóżkach nie opuści". Niemcy zatrzymali go w szpitalu. Około godziny 14 w szpitalnym pomieszczeniu został rozstrzelany wraz z ciężko rannymi powstańcami, z którymi pragnął pozostać. Później ciała zabitych wywleczono na barykadę, oblano benzyną i podpalono. Ocalałe resztki pochowano tymczasowo na podwórzu pobliskiego domu. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez św. Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

  • MODLITWA za przyczyną bł. o. Michała Czartoryskiego (do prywatnego odmawiania)

Boże i Ojcze nasz,
Ty obdarzyłeś Sługę Twojego Michała,
kapłana, niezłomnym męstwem,
aż do oddania życia za braci.
Wsław chwałą ołtarzy tego pokornego Sługę,
którego jedynym pragnieniem było głoszenie prawdy
o Chrystusie ukrzyżowanym i miłosiernym.
A mnie,
za jego przyczyną,
udziel łaski,
o którą z ufnością Cię proszę.
Amen.

Ojcze nasz,
Zdrowaś Maryjo,
Chwała Ojcu. . .

Imprimatur :
Kuria Metropolitalna

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy