Nowy numer 13/2024 Archiwum

Warszawa dla dzieci

Za kilka dni startuje kolejna już edycja "Lata w mieście". W tym roku organizatorzy przygotowali jeszcze więcej atrakcji i więcej miejsc, w których najmłodsi będą mogli aktywnie odpoczywać.

- Na początku odniosę się do informacji, które się pojawiły, jakoby w niektórych częściach miasta limit miejsc na "Lato w mieście" został wyczerpany. Rozmawialiśmy z poszczególnymi dzielnicami i zadbamy o to, żeby żadni rodzice z dziećmi, którzy będą chcieli wziąć udział w tej inicjatywie, nie odeszli z kwitkiem - mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

"Lato w mieście" jest organizowane i finansowane przez miasto stołeczne Warszawa w okresie wakacji. - Różnorodny program obejmuje m.in. zajęcia edukacyjno-wychowawcze, rekreacyjne i kulturalne. Odbywać się one będą w punktach zorganizowanych w szkołach, obiektach sportowych, domach kultury i innych placówkach - tłumaczy Tomasz Demiańczuk z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta.

W propozycjach programowych tegorocznej edycji są mocne akcenty nawiązujące do 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Trudno wymieniać wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów. Wystarczy powiedzieć, że w 128 placówkach z zajęć będzie mogło skorzystać około 12 tys. dzieci przez pięć dni w tygodniu, od 7.00, 7.30 lub 8.00 do 16.00 lub 17.00. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje tylko opłata za posiłki. Dwa posiłki, w tym jeden ciepły, to koszt 7 zł. Ważną rzeczą jest to, że uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za posiłki, są zwolnieni z opłat za posiłki w wakacyjnych placówkach edukacyjnych. Podstawą do tego będzie zaświadczenie o tym fakcie z macierzystej szkoły.

Miasto nie zapomniało o dzieciach niepełnosprawnych intelektualnie. Będą mogły korzystać z 7 placówek, umiejscowionych w szkołach specjalnych. Ratusz przygotował 290 miejsc dla takich uczniów.

Pełną listę zajęć oraz miejsc, w których będą się odbywać, można znaleźć w serwisie Lato-w-miescie.pl.

Warto podkreślić, że Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, aby wzbogacić ofertę "Lata w mieście", rozpisało konkurs dla organizacji pozarządowych na najlepsze oferty z tym związane. W efekcie wybranych zostało 16 projektów. Ich pełny opis również można znaleźć na wymienionej wyżej stronie. Są to m.in. animowane bajki na dziedzińcu Zamku Królewskiego, "Królewskie spacery po dawnej Warszawie", szkółka kajakowa, warsztaty teatralne czy zajęcia astronomiczne dla najmłodszych.

W akcję, podobnie jak w latach poprzednich, włączyła się policja i straż miejska, które organizują zajęcia poświęcone bezpieczeństwu. Policja szczególnie zachęca rodziców, aby korzystali z możliwości sprawdzenia autobusu, którym ich pociechy wyjadą gdzieś na wypoczynek. Aby to zrobić, trzeba zadzwonić do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i ustalić miejsce takiej kontroli. Numery telefonu: 22 603 77 55 - całodobowo i 22 603 77 18 - od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy