Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szlakiem kościołów

Świątynne wnętrza, niczym kronika, zapisują dzieje polskiego narodu. Miejscy przewodnicy zapraszają na nietypową lekcję historii i kultury.

Mijamy je setki razy. Pobożnie modlimy się w ich wnętrzach, często nie wiedząc, co kryją. Na bezpłatne spacery szlakiem warszawskich kościołów zaprasza Lokalna Organizacja Turystyczna "Skarbiec Mazowiecki” w ramach projektu "Bijące Serce Historii” we współpracy z Księgarnią na Miodowej obchodzącą w tym roku swoje 10-lecie. - Chcemy promować obiekty sakralne nie tylko w charakterze pielgrzymkowym, ale także jako miejsca historyczne i kulturowe - wyjaśnia Jacek Chromy, jeden z inicjatorów wycieczek.

Do wyboru są dwie trasy. Pierwsza ("Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”) wiedzie szlakiem sześciu powstańczych świątyń, a także odwiedza miejsca pamięci jak na przykład pomnik Małego Powstańca czy pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego. - Jest to o tyle interesujące, że wiele świątyń otoczonych jest historiami i anegdotami. Na przykład o kościół Świętego Krzyża toczyły się walki, a kościół sióstr sakramentek został zburzony. Swoją wojenną historię ma także archikatedra czy dominikański kościół na Freta, gdzie do tej pory znajdują się szczątki ludzi, którzy zginęli podczas bombardowania - wyjaśnia miejski przewodnik.

Trasa druga ("Z Bożej łaski i woli Narodu…”) to z kolei wycieczka szlakiem książąt mazowieckich i królów polskich w świątyniach Starej i Nowej Warszawy i obejmuje sześć kościołów: Przemienienia Pańskiego, św. Anny, św. Marcina, archikatedrę, św. Kazimierza Królewicza i katedrę polową WP. - Podczas tego spaceru opowiemy o historii Mazowsza odwołując się do biografii osób, które były na politycznym świeczniku - tłumaczy Jacek Chromy.

Spacery szlakiem kościołów Warszawy są organizowane w każdą środę o 17.30 i sobotę o 14.30 do 27 września i trwają ok. dwóch godzin. Zbiórka przy Księgarni na Miodowej (ul. Miodowa 17/19).  

Plan spacerów na najbliższy miesiąc:

  •  2 lipca, 17.30 - "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”
  • 5 lipca, 14.30 - "Z Bożej łaski i woli Narodu …"
  • 9 lipca, 17.30 - "Z Bożej łaski i woli Narodu …"
  • 12 lipca, 14.30 - "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”
  • 16 lipca, 17.30 - "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”
  • 19 lipca, 14.30 - "Z Bożej łaski i woli Narodu …"
  • 23 lipca, 17.30 - "Z Bożej łaski i woli Narodu …"
  •  26 lipca, 14.30 - "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”
  •  30 lipca, 17.30 - "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama