Nowy numer 43/2020 Archiwum

Podróż w czasie i 3D

Wystawa "Warszawa 1910-1920" - stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma stanowi niezwykłą okazję do poznania Warszawy pierwszej połowy XX wieku.

Stereoskopowe fotografie tworzące wystawę, przekazane przez prywatnego darczyńcę, Wojciecha Majewskiego, zostały udostępnione szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Tę unikatową wystawę tworzy 48 stereoskopowych fotografii przedstawiające Warszawę z pierwszej połowy XX wieku. Zwiedzający mogą obejrzeć, jak wyglądała zabudowa Warszawy tego okresu, m.in. sobór św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim, Pałac Kronenberga, czy też budynek Instytutu Oftalmicznego w al. 3 Maja. Wystawa stanowi również okazję do poznania życia codziennego stolicy z początku ubiegłego wieku – na zdjęciach można zobaczyć robotników pracujących przy brukowaniu wiaduktu mostu Poniatowskiego, tramwaje sunące leniwie w dół Nowym Zjazdem, dzieci grające w kapsle na ul. Młynarskiej, a także uroczystości państwowe na placu Saskim z okazji 300 rocznicy panowania Romanowów.

Dodatkowym atutem wystawy jest niewątpliwie sceneria i miejsce w jakim się ona znajduje. Sam Fotoplastikon Warszawski jest bardzo związanym z historią Warszawy – jest niemym świadkiem historii stolicy i oryginalnym miejscem z klimatem przedwojennej Warszawy. Powstał na początku XX wieku, a z niewielkimi przerwami działa aż do dnia dzisiejszego. W zbiorach Fotoplastikonu znajduje się ponad 7000 trójwymiarowych fotografii - od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów.

Podróż w czasie i 3D   Krakowskie Przedmieście z początku XX wieku Tomasz Gołąb /Foto Gość Ekspozycja ma także ciekawy kontekst historyczny. Wszyscy wiemy, że w tym roku mija 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, ale trochę mniej osób pamięta, że przypada także 100. rocznica wybuchu I wojny" - mówił Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2008 r. opiekuje się Fotoplastikonem Warszawskim.

Wystawa „Warszawa 1910 - 1920” - stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma jest czynna od 3 lipca 2014, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Fotoplastikon Warszawski znajduje się w bramie przy Alejach Jerozolimskich 51.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama