GN 2/2021 Archiwum

Złoty Orfeusz dla Pawła Łukaszewskiego

Dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra otrzymał międzynarodową nagrodę "Złotego Orfeusza" za płytę Missa di Maria a Magdala.

Paweł Łukaszewski otrzymał prestiżową nagrodę Orphee d'Or - Grand Prix du Disque Lyrique - Prix Hector Berlioz przyznaną przez Academie du Disque Lyrique w Paryżu. Nagrodzono płytę z Missa di Maria a Magdala wydaną przez DUX.

Uroczystość odbyła się w Theatre du Chatelet 30 czerwca 2014. Płyta otrzymała wcześniej nagrodę Choc de Classica oraz nominację do Nagrody Fryderyk.

Nagrodzeni zostali także: Jonas Kaufmann, Renée Fleming Krzysztof Penderecki, Philippe Jaroussky i Joyce DiDonato. 

Złoty Orfeusz dla Pawła Łukaszewskiego   W jury prestiżowej Academie zasiadają muzycy, dziennikarze muzyczni oraz znani muzycy Tomasz Gołąb /Foto Gość

Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis) skomponowana została przez Pawła Łukaszewskiego w 2010 roku na zamówienie dyrygenta Marco Castelliniego. W Polsce utwór pierwszy raz został wykonany w Częstochowie, w trakcie liturgii, w ramach Festiwalu Gaude Mater w 2011 r, wykonany przez Chór Musica Sacra oraz Filharmonię Częstochowską.

Paweł Łukaszewski (ur. 1968) jest kompozytorem, pedagogiem i dyrygentem, profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a ponadto aktywnym organizatorem lokalnego życia muzycznego. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Fryderyk 2013 (Artysta Roku w kategorii muzyka poważna). W roku 2012 był Kompozytorem Sezonu Filharmonii Narodowej. Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem powstałego w 2002 r. Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra w katedrze św. Floriana w Warszawie.

Missa de Maria a Magdala - Graduale, Paweł Łukaszewski
Aletheia Nowy Eon

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama