Nowy numer 3/2021 Archiwum

Na rowerach do świętego o. Pio

2,1 tys. kilometrów, 19 rowerzystów i dziesiątki intencji. 5 lipca z parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty wyruszyła rowerowa pielgrzymka do Włoch.

Pątnicy swoje pielgrzymowanie rozpoczęli od Mszy św., której przewodniczył prowincjał polskiej prowincji pasjonistów o. Waldemar Linke CP. W homilii zachęcił pielgrzymów, by podczas drogi odnawiali się, stając się "nowymi bukłakami dla Ducha Świętego”. Na zakończenie liturgii udzielił pątnikom specjalnego błogosławieństwa.

Pamiątkowe zdjęcie, krótkie pożegnanie z najbliższymi i peleton rowerzystów ok. godz. 8 wyruszył sprzed kaplicy. W drodze do San Giovanni Rotondo, gdzie spoczywa św. o. Pio, pątnicy odwiedzą m.in.: sanktuarium św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej w Isola del Gran Sasso, skąd przywiozą kamień węgielny pod budowę nowego kościoła przy ul. Ostródzkiej, Lanciano, Loreto czy Asyż. Zanim dotrą do Włoch, przejadą przez Słowację, Austrię i Słowenię. Codziennie będą pokonywać nie lada dystans - średnio ok. 130 km. W drodze spędzą 24 dni.

- Ta pielgrzymka to dla mnie duże wyzwanie, a ja lubię wyzwania, więc jadę. Na co dzień prowadzę sportowy tryb życia, więc myślę, że sobie poradzę - mówił tuż przed wyjazdem Patryk Mrozewski, 17-letni pątnik. Nie ukrywał, że w podróż zabiera także swoje intencje.

Dla 64-letniego Henryka Michałowskiego, najstarszego uczestnika pielgrzymkowego peletonu, obecność na rowerowym szlaku ma przede wszystkim wymiar duchowy. - Jadę zdobyć trochę pokory - mówił. I dodał: - Bardzo dużo osób prosiło mnie o modlitwę, ich intencje będę polecał Bogu przez wstawiennictwo o. Pio.

- Chcę oderwać się od codzienności, dużo pracuję, więc przyda mi się trochę wytchnienia. Poza tym, jestem pasjonatem rowerowych wypraw - podzielił się swoją motywacją z kolei Jakub Rodowski.

Grupa pielgrzymkowa to 19 pątników pod przewodnictwem o. Daniela Szafarza CP, promotora kultu św. Gabriela i katechety w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Wśród nich są m.in.: gimnazjaliści, informatyk, księgowa, pielęgniarka, inżynier, weterynarz, diakon oraz osoba niepełnosprawna. Pątnicy pochodzą nie tylko z Warszawy, ale także z Gdańska czy Janowa Lubelskiego.

Rowerowa pielgrzymka do grobu o. Pio to druga pątnicza wyprawa organizowana przez o. Daniela. W ubiegłym roku na dwóch kółkach pielgrzymi udali się do grobu św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. - W następnym roku planuję na rowerach udać się do szczątków św. Jakuba - zapowiada pasjonista.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama