Nowy numer 43/2020 Archiwum

Unia dała stolicy kredyt

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Warszawie długoterminowego kredytu w wysokości 1 mld zł (240 mln euro). Te pieniądze mają pomóc sfinansować inwestycje zapowiadane przez miasto na najbliższe lata.

Kredyt ma wesprzeć szeroki program inwestycyjny stolicy, który ma być realizowany w latach 2014-2019. W programie tym znalazły się projekty dotyczące transportu, edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej, a także przestrzeni publicznej, m.in. parków.

Według ostatnich zapowiedzi prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w ciągu najbliższych kilku lat miasto wyda na inwestycje 25,5 mld zł. W tym czasie za 8 mld zł ma powstać prawie cała II linia metra.

W sumie na inwestycje infrastrukturalne miasto chce wydać 7,6 mld zł, w tym 2,8 mld na budowę drogowych połączeń między dzielnicami (m.in. na most Krasińskiego) i 980 mln zł na obwodnicę śródmiejską na odcinku między Rondem Wiatraczna a ul. Radzymińską. Modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej ma pochłonąć 3,8 mld zł.

Na rozwój komunikacji miejskiej miasto chce wydać ponad 3,2 mld zł - na zakup kolejnych wagonów metra, tramwajów, pociągów SKM i autobusów. W obszarze obejmującym nie tylko Warszawę, ale także gminy ościenne, powstać ma ponad 200 km nowych ścieżek rowerowych za kwotę ponad 260 mln zł i 30 nowych parkingów "Parkuj i Jedź" - za 153 mln zł.

W najbliższych latach powstać ma też m.in. kolejny, południowy fragment bulwarów wiślanych.

- Inwestycje te przyczynią się do długoterminowego wzrostu gospodarczego i realizacji strategii zrównoważonego rozwoju stolicy. Celem tej strategii jest nowoczesna, atrakcyjna i dynamiczna Warszawa, odpowiadająca na potrzeby i aspiracje obywateli oraz plasująca stolicę wśród najważniejszych metropolii europejskich - ocenił Europejski Bank Inwestycyjny.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że dodatkowe fundusze przyznane miastu na bardzo preferencyjnych warunkach pozwolą na kontynuowanie planu inwestycyjnego Warszawy. EBI współpracuje z Warszawą od 1994 r. W tym czasie udzielił miastu siedmiu kredytów, które zostały przeznaczone miedzy innymi na inwestycje z zakresu infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz usług komunalnych, takich jak zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela długoterminowych kredytów. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. W roku 2013 wysokość finansowania EBI dla Polski wyniosła 5,7 mld euro.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama