Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Unia dała stolicy kredyt

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Warszawie długoterminowego kredytu w wysokości 1 mld zł (240 mln euro). Te pieniądze mają pomóc sfinansować inwestycje zapowiadane przez miasto na najbliższe lata.

Kredyt ma wesprzeć szeroki program inwestycyjny stolicy, który ma być realizowany w latach 2014-2019. W programie tym znalazły się projekty dotyczące transportu, edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej, a także przestrzeni publicznej, m.in. parków.

Według ostatnich zapowiedzi prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w ciągu najbliższych kilku lat miasto wyda na inwestycje 25,5 mld zł. W tym czasie za 8 mld zł ma powstać prawie cała II linia metra.

W sumie na inwestycje infrastrukturalne miasto chce wydać 7,6 mld zł, w tym 2,8 mld na budowę drogowych połączeń między dzielnicami (m.in. na most Krasińskiego) i 980 mln zł na obwodnicę śródmiejską na odcinku między Rondem Wiatraczna a ul. Radzymińską. Modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej ma pochłonąć 3,8 mld zł.

Na rozwój komunikacji miejskiej miasto chce wydać ponad 3,2 mld zł - na zakup kolejnych wagonów metra, tramwajów, pociągów SKM i autobusów. W obszarze obejmującym nie tylko Warszawę, ale także gminy ościenne, powstać ma ponad 200 km nowych ścieżek rowerowych za kwotę ponad 260 mln zł i 30 nowych parkingów "Parkuj i Jedź" - za 153 mln zł.

W najbliższych latach powstać ma też m.in. kolejny, południowy fragment bulwarów wiślanych.

- Inwestycje te przyczynią się do długoterminowego wzrostu gospodarczego i realizacji strategii zrównoważonego rozwoju stolicy. Celem tej strategii jest nowoczesna, atrakcyjna i dynamiczna Warszawa, odpowiadająca na potrzeby i aspiracje obywateli oraz plasująca stolicę wśród najważniejszych metropolii europejskich - ocenił Europejski Bank Inwestycyjny.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że dodatkowe fundusze przyznane miastu na bardzo preferencyjnych warunkach pozwolą na kontynuowanie planu inwestycyjnego Warszawy. EBI współpracuje z Warszawą od 1994 r. W tym czasie udzielił miastu siedmiu kredytów, które zostały przeznaczone miedzy innymi na inwestycje z zakresu infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz usług komunalnych, takich jak zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela długoterminowych kredytów. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. W roku 2013 wysokość finansowania EBI dla Polski wyniosła 5,7 mld euro.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  08.07.2014 22:40

  "Hanna Gronkiewicz–Waltz uważa, że dodatkowe fundusze przyznane miastu na bardzo preferencyjnych warunkach pozwolą na kontynuowanie planu inwestycyjnego Warszawy."

   

  1 mld PLN? O ***! (czyt. O jejku!) Ileż to tęczy będzie można postawić? Placów w Warszawie zbraknie! Nawet gdyby po kilka na jednym.

  Coś się wymyśli. Można na rogatkach: na kazdym wjeżdzie i zjeździe z autostrad, z ekspresówek, nawet - a niech tam - z polnych, z rowerowych ścieżek też - niech się cykliści cieszą. O, a jeszcze są trasy dla Pendolino! Wars wita was!

  Starczy jeszcze na hipertęcżę nad Narodowym Koszykiem - nocą iluminowaną.

  Wreszcie dorównamy Europie, a nawet wyprzedzimy. Już jesteśmy blisko:


  http://www.fronda.pl/a/ks-dariusz-oko-dlaczego-mamy-wyrozniac-homoseksualistow-sposrod-pozostalych-bezdomnych,39282.html


  ale blisko, nie znaczy że już. By było już, trzeba przyśpieszyć. A bez kasy jak? Nie da się.


  Bardzo, baardzo ważna zdobycz, ten miliard. Warto bylo przeć do Unii. A że trzeba będzie to spłacić? No cóż, po to są kredyty, by je spłacać. Im dłużej tym lepiej. Młodzi i wykształceni z wielkiego miasta po to pracują, i zarabiają, by było z czego spłacać. Ważne, że będzie ładnie, postępowo i rozwojowo: ileż to firm się pożywi, ileż miejsc pracy przybędzie. Słowem, jest się z czego cieszyć.

   

  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma