Kara nieuzasadniona

"Budzi zdumienie nadgorliwość władz wykonawczych, które nierzadko wykazują pobłażliwość i opieszałość w stosunku do nagannych czynów o dużo większym kalibrze niż rzekome izolowanie pacjentki od informacji ogólnodostępnej, szczególnie w takim mieście, jakim jest Warszawa" - komentuje odwołanie prof. Chazana abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski wydał oświadczenie w związku z zapowiedzią prezydent Warszawy o usunięciu ze stanowiska dyrektora szpitala Świętej Rodziny prof. Bogdana Chazana.

"Dziecko w okresie prenatalnym nie przestaje być człowiekiem i pacjentem, bez względu na stan zdrowia i bez względu na czyjejkolwiek uznaniowe decyzje. Nikt nie jest panem życia drugiego człowieka i wszelkie inne dobra osobowe są drugorzędne i pochodne wobec faktu istnienia człowieka. Budzi zdumienie nadgorliwość władz wykonawczych, które nierzadko wykazują pobłażliwość i opieszałość w stosunku do nagannych czynów o dużo większym kalibrze niż rzekome izolowanie pacjentki od informacji ogólnodostępnej, szczególnie w takim mieście, jakim jest Warszawa" - komentuje arcybiskup warszawsko-praski.

Według abp. Henryka Hosera odmowa pozbawienia życia niepełnosprawnego dziecka, poczętego metodą in vitro, nie może być przyczyną zwolnienia z pracy lekarza o najwyższych kwalifikacjach, dyrektora Szpitala Świętej Rodziny, profesora Bogdana Chazana. Tym bardziej, że cieszy się on poparciem tysięcy kobiet, dzieci i rodzin, które okazywały i okazują mu swą wdzięczność i uznanie, nazywając go „przyjacielem życia”. Ordynariusz warszawsko-praski przypomina, że przysięga Hipokratesa zobowiązuje lekarza do bezwarunkowej ochrony każdego życia ludzkiego.

"Kara wymierzona szpitalowi w wysokości 70 000 zł i pozbawienie profesora Chazana stanowiska dyrektora szpitala jest etycznie nie do przyjęcia, nieuzasadniona i nieproporcjonalna. Jest niesprawiedliwa, absurdalna i wątpliwa prawnie. Zachęcam Kolegów Lekarzy i ludzi dobrej woli do zamanifestowania poparcia ściganemu profesorowi medycyny i do solidarności z nim" - wzywa arcybiskup, polecając wszystkich Opatrzności Bożej.

Oświadczenie Biskupa Warszawsko-Praskiego Arcybiskupa Henryka Hosera SAC - pełny tekst.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..