Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kara nieuzasadniona

"Budzi zdumienie nadgorliwość władz wykonawczych, które nierzadko wykazują pobłażliwość i opieszałość w stosunku do nagannych czynów o dużo większym kalibrze niż rzekome izolowanie pacjentki od informacji ogólnodostępnej, szczególnie w takim mieście, jakim jest Warszawa" - komentuje odwołanie prof. Chazana abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski wydał oświadczenie w związku z zapowiedzią prezydent Warszawy o usunięciu ze stanowiska dyrektora szpitala Świętej Rodziny prof. Bogdana Chazana.

"Dziecko w okresie prenatalnym nie przestaje być człowiekiem i pacjentem, bez względu na stan zdrowia i bez względu na czyjejkolwiek uznaniowe decyzje. Nikt nie jest panem życia drugiego człowieka i wszelkie inne dobra osobowe są drugorzędne i pochodne wobec faktu istnienia człowieka. Budzi zdumienie nadgorliwość władz wykonawczych, które nierzadko wykazują pobłażliwość i opieszałość w stosunku do nagannych czynów o dużo większym kalibrze niż rzekome izolowanie pacjentki od informacji ogólnodostępnej, szczególnie w takim mieście, jakim jest Warszawa" - komentuje arcybiskup warszawsko-praski.

Według abp. Henryka Hosera odmowa pozbawienia życia niepełnosprawnego dziecka, poczętego metodą in vitro, nie może być przyczyną zwolnienia z pracy lekarza o najwyższych kwalifikacjach, dyrektora Szpitala Świętej Rodziny, profesora Bogdana Chazana. Tym bardziej, że cieszy się on poparciem tysięcy kobiet, dzieci i rodzin, które okazywały i okazują mu swą wdzięczność i uznanie, nazywając go „przyjacielem życia”. Ordynariusz warszawsko-praski przypomina, że przysięga Hipokratesa zobowiązuje lekarza do bezwarunkowej ochrony każdego życia ludzkiego.

"Kara wymierzona szpitalowi w wysokości 70 000 zł i pozbawienie profesora Chazana stanowiska dyrektora szpitala jest etycznie nie do przyjęcia, nieuzasadniona i nieproporcjonalna. Jest niesprawiedliwa, absurdalna i wątpliwa prawnie. Zachęcam Kolegów Lekarzy i ludzi dobrej woli do zamanifestowania poparcia ściganemu profesorowi medycyny i do solidarności z nim" - wzywa arcybiskup, polecając wszystkich Opatrzności Bożej.

Oświadczenie Biskupa Warszawsko-Praskiego Arcybiskupa Henryka Hosera SAC - pełny tekst.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • chrześcijanka
  10.07.2014 18:57
  Na współczesną arenę Koloseum został wyprowadzony prof. Chazan.Siedzący na trybunach komentują, przypatrują się,zlinczują, nie zlinczują,jedni wołają winny, inni niewinny...Niektórzy wydają oświadczenia poprawne politycznie,aby powiedzieć ,tak,aby władzy się nie narazić,ale udawać,że stanęło się w obronie,a które brzmią,jak pisk myszy.Postępowanie z prof. Chazanem przypomina mi z historii procesy pokazowe,jakie robili komuniści- "zobaczcie, co może zrobić władza, to jest lekcja pokazowa dla wszystkich".
  Jeśli tę walkę w procesie pokazowym prof. Chazana, wygra władza,to brama zostaje szeroko otwarta do dalszych prześladowań.
  Jest to czas kiedy z mocą, stanowczo i zdecydowanie powinien zabrzmieć głos polskiego Kościoła,głos Episkopatu Polski "non possumus". No tak,ale kto ma dziś ten sprzeciw wykrzyczeć, Kościół w Polsce? który dawno utracił autorytet.Takie słowa może wypowiedzieć ktoś, kto ma autorytet nie z nazwy, tytułu,ale na mocy świadectwa własnego życia.Kompromis Kościoła, który przed laty poszedł na układy z władzą, dziś obnaża cała rzeczywistość niemocy, bezradności hierarchów (ale właściwie po co burzyć swe spokojne życie, w końcu to innych prześladują, nie nas, my spokojnie nadal "na salonach tego świata").
  doceń 0
 • waldi
  10.07.2014 23:15
  @ chrześcijanka

  Nie, nie, to trzeba docenić. Wczoraj kard. Nycz, dziś abp Hoser. Biskupi się uaktywniają. To budzi radość i nadzieję na przyszłość. Zasługują na podziękowania.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL