Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pałac Krasińskich do remontu

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont Pałacu Krasińskich w Warszawie. W planach jest kompleksowe odrestaurowanie elewacji pałacu, fasad bocznych, renowacja rzeźb. - Pałac odzyska swój dawny blask - zapewniła minister kultury Małgorzata Omilanowska.

W pierwszej kolejności odnowione będą elewacje, odrestaurowane zostaną też wszystkie rzeźby zdobiące gmach. Przewidziane jest także ożywienie arkad przez zainstalowanie multimedialnych ekranów, na których można będzie zobaczyć wystawy wirtualne i najcenniejsze zbiory na co dzień zamknięte w skarbcu Biblioteki Narodowej. Po zakończeniu tych prac planowany jest pełny remont wnętrz pałacu.

- Dla mnie to wielka radość, że Warszawa doczeka się rewitalizacji jednego z największych, wprawdzie nie do końca zachowanych, ale jednak - częściowo ocalałych z pożogi wojennej - zabytków doby baroku. Pałac Krasińskich był rzeczywiście rezydencją wielkiej skali, wielkiej klasy i wielkiej urody - mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Pałac Krasińskich, znany także jako Pałac Rzeczypospolitej, to barokowa budowla z przyległym od strony zachodniej dużym parkiem - Ogrodem Krasińskich. Zbudowany został w drugiej połowie XVII w. wg projektu Tylmana z Gameren.

Kupiony przez Komisję Skarbową w 1765 roku został nazwany Pałacem Rzeczypospolitej i przeznaczony na siedzibę urzędów. Po pożarze w 1782 roku został odbudowany według projektu Dominika Merliniego. W latach 1827-1828 odbywały się tam posiedzenia sądu sejmowego.

W 1944 roku, w trakcie Powstania Warszawskiego, pałac został spalony. W latach 1952-1961 pałac odbudowano i przekazano go Bibliotece Narodowej. W 1965 r. wpisano go do rejestru zabytków, a w 1994 r. uznano za pomnik historii. Obecnie mieszczą się w nim zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.

Planowana data zakończenia realizacji to 15 kwietnia 2016 r. 13,7 mln zł dotacji na ten cel pochodzi z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - Biblioteka Narodowa otrzymała 100 proc. dofinansowania na konserwację i rewitalizację Pałacu Krasińskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama