Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł Janusz Załuska. Miał 101 lat

Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego.

Janusz Załuska ps. „Godlewski” zmarł 20 lipca br. Miał 101 lat. Załuska był inżynierem zootechnikiem, absolwentem gimnazjum im. Stefana Batorego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także Wołyńskiej Szkoły Podchorążych rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim.

W czasie kampanii wrześniowej walczył w szeregach 14. dywizjonu artylerii konnej Podlaskiej Brygady Kawalerii, bateria pułkownika Jarnowieckiego. Następnie dołączył w Kraśniku do 8 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Chełmińskiej, było to zgrupowanie pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego.

W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem Pułku Ułanów Lubelskich „Jeleń”, który walczy w rejonie Śródmieścia Południowego.

Po wojnie został profesorem nauk rolniczych i pracował m.in. w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Jego dorobek naukowy obejmował prace badawcze dotyczące żywienia, gospodarki paszowej i hodowli zwierząt gospodarskich. Realizował swoje zainteresowania w zakresie hodowli i genetyki owiec i koni. Był autorem 162 oryginalnych prac badawczych i 9 podręczników.

Za całokształt działalności uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1977 roku. Prezydent Lech Wałęsa nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1991 r., a także medal za udział w wojnie obronnej 1939 r. Minister Obrony Narodowej RP awansował go z dniem 1.09.2000 r. na stopień porucznika.

W 2005 r. otrzymał tytuł doctora horonis causa Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Swoje wspomnienia z Powstania zawarł w książce „Dom przy barykadzie”.

Pogrzeb odbędzie się 30 lipca o godz. 12:00 w kościele św. Tomasza przy ulicy Dereniowej na Ursynowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama