Nowy numer 43/2020 Archiwum

Muzycznie za wolność

Koncert Luxtorpedy rozpoczął muzyczne obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przed nami jeszcze wielkie, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego.

- Wiecie dobrze, że nasze piosenki są o życiu, barykadach i powstawaniu. To doskonale wpisuje się w Powstanie Warszawskie. Jego uczestnicy oddali życiem byśmy mogli mówić po polsku, śnić po polsku i czytać po polsku. Kto się poddaje, ten przegrywa. Kto ma nadzieję, ten wygrywa. Po każdej nocy przychodzi światło i dzień – mówił między piosenkami Robert Friedrich.

Koncert rozpoczął się kompozycją Michała Lorenca „Taniec Eleny”. Podczas półtoragodzinnego występu Luxtorpeda wykonała takie utwory jak: „Wilki dwa”, „Gdzie Ty jesteś?”, „Mambałaga”, „Pusta studnia”, „Fanatycy na ulicy”, „Serotonina” czy „Tajne znaki” i „Hymn”. Zagrali też piosenkę „Za wolność”, która została skomponowana dla upamiętnia powstania na Wielkopolsce w 1848 r. i jest dedykowana wszystkim tym, którzy w każdym pokoleniu walczyli w obronie niezależności. W czasie jej trwania zostało wyłączone światło, a na prośbę wokalisty fani grupy rozświetlili plac zapalniczkami i wyświetlaczami telefonów komórkowych.

Występ Luxtorpedy był jednym z trzech wydarzeń przewidzianych w tym roku w ramach muzycznych obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania.

W sobotę wieczorem w Parku Wolności wystąpił Tomasz Stańko Quartet z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek oraz Moniki Brodki. Zaprezentowali swój dotychczasowy repertuar wzbogacony o utwory specjalnie przygotowane na tę okazję.

Na trzecią propozycję muzycznych obchodów organizatorzy zapraszają na piątek 1 sierpnia na godz. 20. Na placu Piłsudskiego Orkiestra Warszawy, Chór Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Chór Warszawiaków zaśpiewają "(nie)zakazane piosenki". Będzie można usłyszeć takie szlagiery, jak bojowe „Warszawskie dzieci”, pogodną „Sanitariuszkę Małgorzatkę” czy wzruszającą pieśń „Warszawo ma”.  

Żeby umożliwić aktywne uczczenie walk z 1944 r. i zintegrować przybyłych na plac powstańców, zaproszonych gości, mieszkańców stolicy i turystów MPW przygotowało okazjonalne śpiewniki, które będą rozdawane w trakcie trwania koncertu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizowana po raz ósmy akcja muzyczna za każdym razem cieszy się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej ok. 18 tys. osób.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama