Cześć ich pamięci

- Stoimy na grobie wielu mieszkańców Warszawy - powiedział były żołnierz AK podczas uroczystości na Kopcu. Przez 63 dni będzie tam palił się Ogień Pamięci przyniesiony z Grobu Nieznanego Żołnierza.

1m 53s

Jak co roku na mokotowskim Kopcu Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia 1944 roku. Tym razem Sztafeta Pokoleń pod dowództwem  Jerzego Grzeli przyniosła ogień pamięci z Grobu Nieznanego Żołnierza. Rozpalone na Kopcu ognisko będzie nieustannie płonęło przez 63 dni, tak długo jak trwało Powstanie Warszawskie. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele Urzędu Miasta, dzielnicy Mokotów i powstańcy.

- Ileż trzeba było wiary, odwagi i poświecenia, ile umiłowania ojczyzny, żeby nie mając broni, ale mając wielkie serca podjąć się nierównej walki, o której wielu wiedziało, że może zakończyć się tragicznie. Wielu wychodząc z domu wiedziało, że może do tego domu nie wrócić - mówił w przemówieniu wiceburmistrz Jacek Wojciechowicz. - Ważne jest abyśmy tę pamięć przenosili w kolejne pokolenia. I serce rośnie, gdy widzę jak wielu młodych ludzi pojawiło się na dzisiejszej uroczystości.

Wiceprezes Pułku AK "Baszta" i innych mokotowskich oddziałów powstańczych Eugeniusz Tyrajski powiedział: - My w tej chwili możemy już tylko wspominać to co działo się w Warszawie 70 lat temu. Nie wszyscy wiedzą, że Kopiec powstał z gruzów Warszawy. W tych gruzach są szczątki powstańców, ale przede wszystkim mieszkańców Warszawy. Padały bomby, domy były zwalane, wtedy w czasie powstania spod gruzów nikt nie wydobywał tych, którzy tam zostali - wspominał. - Dopiero parę lat po wojnie rozpoczęto porządkowanie miasta. Gruzy zwalonych domów zaczęto zawozić tutaj. Stoimy na grobie wielu mieszkańców Warszawy. Cześć ich pamięci!

- Cześć i chwała bohaterom! - odpowiedzieli chórem licznie przybyli na Kopiec mieszkańcy stolicy.

Pod pomnikiem złożono wieńce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..