Do 14 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Warszawa dostarczy posesjom brakujące pojemniki na śmieci - zapewnia prezes MPO Krzysztof Bałanda.
Od 1 sierpnia br. nowe zasady zagospodarowania odpadów objęły: Bielany i Żoliborz, Białołękę i Targówek, Ochotę, Ursus i Włochy, Wolę i Bemowo oraz Mokotów. Ale nie wszędzie mieszkańcy mają gdzie wrzucać swoje śmieci. MPO nie wszędzie dostarczyło pojemniki.
Na wtorkowej konferencji prasowej prezes MPO Krzysztof Bałanda przekonywał, że przejście do nowego sytemu w Warszawie jest "największą operacją logistyczną w Polsce, a może i w Europie".
Poinformował, że miejska spółka obsługuje ponad 1,1 mln mieszkańców. "Śmieci odbiera 170 pojazdów z ok. 50 tys. punktów odbioru, opróżniamy ok. 60 tys. pojemników" - wyliczał. Podkreślił, że firma przede wszystkim wywozi teraz odpady zmieszane, które są szczególnie uciążliwe latem. Dodał, że w poniedziałek MPO zebrało 1 tys. 160 ton zmieszanych śmieci.
Bałanda przyznał, że nie wszystkie posesje otrzymały od firmy pojemniki. Przekonywał, że to efekt zamknięcia niektórych altan śmietnikowych czy podwórzy, a także nieprzekazania przez zarządców budynków kluczy do nich. Poinformował, że przedsiębiorstwo nie ma kluczy do ok. 20 procent altan. W piątek było to 30 procent. Szef MPO zaapelował do zarządców, aby przekazali klucze.
Bałanda dodał, że problemy wyniknęły również z tego powodu, iż część firm, które od 1 sierpnia przestały odbierać śmieci w obsługiwanych teraz przez MPO dzielnicach, zabrały swoje pojemniki, a miejska spółka nie zawsze zdążyła z podstawieniem nowych. Szef MPO ocenił, że dotyczy to ok. 4 tys. punktów odbioru, co przekłada się na ok. 12 tys. pojemników.
MPO przekonuje również, iż część pojemników nie trafiło także do posesji z powodu urlopów warszawiaków. Dotyczy to szczególnie właścicieli domów jednorodzinnych.
Krzysztof Bałanda przypomniał, że np. w razie braku pojemników można kontaktować się bezpośrednio z MPO. Dodał, że w wydziałach obsługi mieszkańców można odebrać worki na śmieci, jak i zapoznać się z harmonogramem odbioru odpadów. Informacje te można też uzyskać na stronach internetowych urzędu miasta lub pod numerem 19-115. Tam można zgłaszać również braki pojemników. Szef MPO zwrócił uwagę, że warszawiacy pytają głównie o harmonogramy; w wielu dzielnicach zmieniły się, bo wcześniej obsługiwały je inne firmy.