Nowy numer 2/2021 Archiwum

To mistrzostwo świata!

W 13 miesięcy powstały niesamowity gmach i miejsce, które odwiedziło już 4,5 mln zwiedzających. Teraz wydana została książka o historii budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W związku z premierą książki "Operacja Muzeum” Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak w Muzeum Powstania Warszawskiego rozmawiano o idei, budowie i roli, jaką teraz pełni muzeum.  W spotkaniu udział wzięli Elżbieta Jakubiak, która była wieloletnią współpracowniczką śp. Lecha Kaczyńskiego, Edyta Poźniak i Witold Banach - dziennikarze Polskiego Radia, Maciej Rosalak z tygodnika "Do Rzeczy” oraz dyrekcja muzeum.

Spotkanie promocyjne rozpoczęło wyświetlenie filmu o historii budowy muzeum. Z przypomnieniem ówczesnego stanu budynku na ul. Grzybowskiej. Na tej historii właśnie opiera się książka Jaremczak. Pragnie ona przybliżyć wszystkim zainteresowanym ogrom pracy, jaki został wniesiony, aby Muzeum Powstania Warszawskiego powstało.

- Pomysł narodził się w tym budynku. Nie było łatwo znaleźć autora dla książki - mówił Michał Jeżewski, wydawca, otwierając spotkanie - Jest ona podziękowaniem dla twórców tego miejsca, dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich osób, które zrealizowały ten wielki projekt w ciągu 13 miesięcy. Co jest czystym mistrzostwem świata - powiedział.

W czasach powstawania muzeum koncepcja multimedialnej wystawy była całkowitym novum. A samo muzeum jest jedną z najbardziej aktywnych placówek warszawskich ze względu na wydarzenia kulturalne, wystawy i koncerty. - Ta książka to podróż w czasie i przestrzeni. Autorka zabiera nas w podróż po 10 latach funkcjonowania muzeum - mówił Michał Banach.

- Ja byłam tylko mikrofonem. To moi rozmówcy: Lena Dąbkowska-Cichocka, Marcin Roszkowski, Marek Cichocki odkrywali przede mną historię tego miejsca - powiedziała Agnieszka Sopińska-Jaremczak, autorka książki. - MPW jest miejscem wyjątkowym na mapie Warszawy. Drugą rzeczą, która skłoniła mnie do napisania książki, jest to, że Jan Ołdakowski mówił, iż bohaterami powstania rządzi generał czas. Ta książka będzie zatem ten hołdem dla powstańców - mówiła.

Od daty otwarcia muzeum odwiedziło je 4,5 mln zwiedzających. Osoby odpowiedzialne za projekt i budowę MPW spodziewali się jedynie 200 tys. ludzi rocznie. Elżbieta Jakubiak wspominała współpracę ze śp. Lechem Kaczyńskim. Szczerze wierzyła, że wielu Polaków będzie chciało zobaczyć pamiątki po powstaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama