Rocznica Bitwy Warszawskiej przyciąga co roku do Ossowa rekordową liczbę uczestników. Po Mszy św., obok Cmentarza Poległych odbywa się bowiem niezwykła rekonstrukcja.
Drewniane wozy i stoły, pałatki z epoki, naczynia, broń… Jest wojskowy punkt sanitarny i polowa radiostacja. Rozstawiono też wóz taborowy z punktem dowodzenia kompanii polskiej Armii Ochotniczej oraz stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Przechadza się ks. Skorupka, grany przez kleryka Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Od dziesięciu lat kilka grup historycznych, m.in. Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych KRESY, zajmuje się odtwarzaniem 18. przełomowej bitwy w historii świata, określanej Cudem nad Wisłą. Co roku rekonstrukcja na polach Ossowa przyciąga większą liczbę widzów. W ubiegłym było ponad 20 tys. osób. Szarże ułanów, pojedynki na szable, efekty pirotechniczne, bohaterska śmierć ks. kapelana Skorupki – to wszystko odgrywane jest z dużą dawką autentyzmu.
Centralne obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczną się 14 sierpnia w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku, będącej wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Nieszporom uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie Mszy św. będzie przewodniczył abp Henryk Hoser.