GN 32/2018 Archiwum

Pokonamy moskali

Rocznica Bitwy Warszawskiej przyciąga co roku do Ossowa rekordową liczbę uczestników. Po Mszy św., obok Cmentarza Poległych odbywa się bowiem niezwykła rekonstrukcja.

Drewniane wozy i stoły, pałatki z epoki, naczynia, broń… Jest wojskowy punkt sanitarny i polowa radiostacja. Rozstawiono też wóz taborowy z punktem dowodzenia kompanii polskiej Armii Ochotniczej oraz stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Przechadza się ks. Skorupka, grany przez kleryka Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Od dziesięciu lat kilka grup historycznych, m.in. Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych KRESY, zajmuje się odtwarzaniem 18. przełomowej bitwy w historii świata, określanej Cudem nad Wisłą. Co roku rekonstrukcja na polach Ossowa przyciąga większą liczbę widzów. W ubiegłym było ponad 20 tys. osób. Szarże ułanów, pojedynki na szable, efekty pirotechniczne, bohaterska śmierć ks. kapelana Skorupki – to wszystko odgrywane jest z dużą dawką autentyzmu.

Centralne obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczną się 14 sierpnia w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku, będącej wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Nieszporom uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie Mszy św. będzie przewodniczył abp Henryk Hoser.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma