Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pierogi, kłosy i korale z makoronu

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jacka na kościelnym dziedzińcu przy ul. Freta odbył się doroczny jarmark. W dominikańskich kościołach zostały odprawione Msze św. odpustowe z pobłogosławieniem kłosów.

- Kiedy lepiej poznasz św. Jacka, lepiej zrozumiesz Ewangelię, bo ten sam Duch Święty, który natchnął jej autorów, natchnął też tego świętego do życia słowem Bożym. Idąc z Bolonii do Krakowa wykorzystywał każdą okazję, by głosić Chrystusa. Siał słowo Boże na prawo i na lewo - mówił w kościele przy Freta w homilii o. Tomasz Szymczak OFMConv.

Przekonywał, że ze św. Jackiem możemy patrzeć na nasze trudne sprawy. - Na Bożą interwencję jest tam jeszcze miejsce. Potrzeba tylko szalonego zaufania i wiary - wyjaśniał. Przypomniał, że św. Jacek odciął się w XIII wieku od działalności Krzyżaków, gdyż wiedział, że aby głosić Prawdę trzeba to robić z miłością.

- Miał we krwi logikę hojności bez oczekiwania na wynagrodzenie. Tak, ale to był święty. A co my możemy robić? Musimy tylko wierzyć, że możemy żyć logiką Ewangelii - mówił. o. Tomasz. 

Na zakończenie Eucharystii zostały pobłogosławione kłosy. Legenda głosi, że gdy grad zniszczył zboże, mieszkańcy poprosili św. Jacka o pomoc. Dzięki jego modlitwie na drugi dzień zboże podniosło się.

Msza św. odpustowa była częścią wydarzeń przygotowanych na Nowym Mieście w ramach charytatywnego Jarmarku św. Jacka. Od 15 sierpnia plac przed kościołem przy ul. Freta 10 zapełniły stoiskami z oryginalną biżuterią, ceramiką, książkami, rękodziełem i domowymi wypiekami. Był tez poczęstunek pierogami, spotkanie podróżnicze śladami św. Jacka po Polsce i Europie oraz loteria z każdym wygranym losem. Równolegle w ogrodzie Fundacji "Sto Pociech” rozlokowano atrakcje dla najmłodszych. Dzieci robiły korale z makaronu, słuchały Szymona Hołowni, układały wielobarwne mozaiki, obejrzały pojedynek rycerski, robiły korony dla księżniczek oraz tarcze dla wojowników.

Cały dochód z jarmarku zostanie przeznaczony na dożywianie ubogich dzieci w szkołach. Potrzeba na ten cel 150 tys. zł. Akcją objętych jest ponad 240 uczniów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama