Nowy numer 04/2020 Archiwum

Ks. Lemański suspendowany

Ks. Wojciech Lemański otrzymał karę suspensy.

Kara oznacza bezterminowy zakaz sprawowania funkcji kapłańskich i noszenia stroju duchownego.

Komunikat Kurii:

Kuria Biskupia Warszawsko – Praska informuje, że Ks. Abp Henryk Hoser SAC – w myśl kan. 1333 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego - dnia 22 sierpnia br., nałożył na księdza Wojciecha Lemańskiego karę suspensy obejmującą zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń i noszenia stroju duchownego.

W uzasadnieniu wymieniono następujące powody:

1. Brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji prawowitego przełożonego w osobie Biskupa Diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej;

2. Sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie;

3. Publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów;

4. Brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów;

5 Upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła.

Kara suspensy ma charakter naprawczy. Zwolnienie z niej zależy od dalszej postawy ukaranego.

Osobę Księdza Lemańskiego polecamy modlitwom.

« 1 »
 • sardoniks
  24.08.2014 12:50
  Wstydzę się za ks. Lemańskiego. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca. Jest ona okropnym zgorszeniem dla kapłanów, którzy przyrzekali publicznie podczas swoich święceń "cześć i posłuszeństwo biskupowi", dla wiernych, często zdezorientowanych i podzielonych (patrz: Jasienica) i dla niewierzących, którzy patrzą na nas, czyli na Kościół z niesmakiem lub z nienawistnym zadowoleniem (patrz: niektóre media). Módlmy się za Ks. Wojciecha, aby się nawrócił i zadośćuczynił za zło, które czyni.
  doceń 9
 • Marek
  24.08.2014 20:12
  Nie przepadam za Hoserem ale tu go popieram. Dał mu szansę? Lemański nawet nie spróbował nowej pracy kapelana w Zagórzu. Komu ślubował posłuszeństwo? Biskup to jego szef!!!
 • Alicja
  24.08.2014 23:12
  Tyle się gada o tym posłuszeństwie, to czemu jest tak, że tylko czasami proboszcz musi być posłuszny biskupowi, a czasami tak, że biskup nie ma nic do powiedzenia? http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,15739905,Proboszcz__pieniadze_albo_szczatki_trafia_do_zbiorowego.html
  Oczywiście zawsze można napisać, że artykuł z wyborczej, ale... wystarczy mieć tam rodzinny grób, aby się przekonać, że to prawda.
 • west
  25.08.2014 14:01
  Tak dla zwolenników suspendowanego księdza.
  Wyobraźcie sobie Państwo, którzy czerpiecie wiedzę z rozmaitych mediów, że oto jedna dziennikarka, czy jeden szeregowy dziennikarz z ogólnopolskiej TV mówi przed kamerami na całą Polskę:
  Nie podoba mi się działanie prezesa TV, w której pracuję, bo.... i tu wymienia jednym ciągiem kilkanaście postulatów, dodając na koniec, że najlepszym wyjściem i poprawą całej sytuacji byłoby oczekiwanie na rychłe odejście do wieczności pana prezesa i całego zarządu nieprzychylnego temu dziennikarzowi .

  Jak Państwo myślicie ?
  - Zasłużył na awans , prawda ? ;-)

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama