Nowy numer 3/2021 Archiwum

Warszawa jak Londyn

Rewitalizacja 11 zabytkowych kamienic oraz konserwacja zbiorów Muzeum Warszawy za 10 mln zł. Prezydent Warszawy dostała dotację na unowocześnienie stołecznego muzeum.

W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano umowę na rewitalizację i modernizację Muzeum Warszawy. - To muzeum historyczne, które ma bardzo długą tradycję i jest ważną pamiątką warszawską. Przez lata pozostawało nieco w tyle w porównaniu do innych stołecznych inwestycji. Dzięki dotacji jest szansa, że przyjmie postać nowoczesnego muzeum otwartego na widza - powiedziała prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury.

Muzeum otrzyma dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Za tę kwotę odremontowanych zostanie 11 zabytkowych kamienic, a muzealia, obrazy, grafiki oraz cenne srebra poddane zostaną konserwacji i digitalizacji. - Chciałabym, aby było to muzeum na miarę Muzeum Londynu – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji. I dodała: - Czasem mam wrażenie, że głównie koncentrujemy się na infrastrukturze, metrze i transporcie. A przecież staramy się kierować pieniądze w różne dziedziny. Mieszkańcy chcą korzystać także z ośrodków kultury, a nie tylko przemieszczać się po mieście.

Pieniądze z ostatniej transzy pieniędzy unijnych pomogą też w modernizacji i przygotowaniu nowej sali widowiskowej Teatru Nowego. A już pod koniec października planowane jest uroczyste otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi, które też skorzystało z programu Mechanizmów Finansowych EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama