Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dar, którego nie można zatrzymać

Ponad 700 młodych ludzi i około 450 małżeństw z diecezji warszawsko-praskiej wzięło w tym roku udział w rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie. Oazowicze spotkali się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na dorocznym Porekolekcyjnym Dniu Wspólnoty, by podziękować Bogu za czas duchowej przemiany.

Ponad 700 młodych ludzi i około 450 małżeństw z diecezji warszawsko-praskiej wzięło w tym roku udział w rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie. Oazowicze spotkali się 31 sierpnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na dorocznym Porekolekcyjnym Dniu Wspólnoty, by podziękować Bogu za czas duchowej przemiany.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. Zachęcał oazowiczów, aby pozwalali prowadzić się Bogu.

- Jeżeli będziecie pielęgnować w sobie otwartość na Chrystusa i rozwijać dary, które już otrzymaliście, wówczas staniecie się Jego świadkami we współczesnym świecie. Tej bliskości z Bogiem nie będziecie już w stanie zatrzymać tylko dla siebie – powiedział biskup.

Zwrócił również uwagę na potrzebę odczytywania znaków czasu i rozeznawania woli Boga w zmieniającej się rzeczywistości.

- Każda wspólnota, w tym także Ruch Światło-Życie staje wobec wyzwania, aby nie myśleć o tym, co ludzkie, ale o tym co Boże. Szczególnie wtedy, kiedy mamy jakieś dziedzictwo, doświadczenie istnieje ogromna pokusa, żeby zostać przy tym, co było dotychczas i przez wiele lat się sprawdzało, przynosiło konkretne owoce. Tymczasem zarówno świat wokół nas jak i doświadczenie Kościoła są na tyle żywe, że niejednokrotnie zmuszają do odpowiedzenia sobie na pytanie: co jest wolą Boga na ten czas i w nowych okolicznościach, w których funkcjonujemy – zauważył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Tegoroczne rekolekcje oazowe odbyły się w trzech turnusach. Wzięło w nich udział łącznie ok. 1600 osób. Mimo upływu lat i nowych propozycji wciąż cieszą się zainteresowaniem. – Spodziewałam się spotkać z sympatycznymi ludźmi i rozmawiać z nimi o Chrystusie, a spotkałam Jego i to była dla mnie ogromna radość – powiedziała Beata. Z kolei Marta wspomniała, że dzięki codziennej adoracji mogłam się przekonać o wartości modlitwy. - Z Bogiem można rozmawiać podobnie, jak z drugim człowiekiem. On naprawdę mnie słuchał i odpowiadał na moje pytania – wyznała.

Także dla wielu małżeństw, które na rekolekcje oazowe wyjeżdżają ze swoimi dziećmi, ten czas stał się szansą pogłębienia ich wzajemnych więzi oraz ustawienia sobie życiowych priorytetów. – Jestem przekonany, że będąc w czasie wakacji wspólnie w domu tyle ze sobą nie byliśmy i nie rozmawialiśmy, co na tych rekolekcjach - wyznał Marcin Malaka.

Hasłem nowego roku pracy formacyjnej są słowa "Radość Ewangelii", zaczerpnięte z ostatniej adhortacji papieża Franciszka. – Chcemy wsłuchiwać się w głos Kościoła i doświadczać radości bycia posłanymi do ewangelizowania - powiedział diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. Oazowicze planują również w sposób aktywny włączyć się w przygotowania do ŚDM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama