Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zbyt wielu wtedy milczało

– Z powodu straszliwych doświadczeń, jakie miały miejsce w naszej historii, relacje między Polską a Niemcami mają szczególne cechy – powiedział kard. Reinchard Marx, przewodniczący Episkopatu Niemiec w czasie wizyty w Warszawie.

Arcybiskup Monachium i Freising, kard. Reinhard Marx spotkał się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec przyjechał do Warszawy z Gliwic, gdzie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających „Prowokację gliwicką”, wydarzenie poprzedzające niemiecką agresję na Polskę z 1939 roku. Warszawska wizyta łączy się też z obchodami uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej. W popołudniowym wystąpieniu kard. Marx nawiązał do historycznego już listu polskich biskupów z 1965 roku, w którym padły znamienne słowa „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

- Ten list przyniósł dobre owoce. Patrząc w przeszłość związaną z II wojną światową, z przerażeniem widzę, ilu ludzi wtedy milczało, ilu ludzi brało wtedy udział w tym strasznym wydarzeniu. Jak milczał wtedy Kościół – mówił kard. Reinchard Marx. – Z powodu straszliwych doświadczeń, jakie miały miejsce w naszej historii, relacje między Polską a Niemcami mają szczególne cechy.  Przyjechałem, aby budować kontakty. Byśmy wspólnie mogli odważnie patrzeć w przyszłość – powiedział.

Także kard. Kazimierz Nycz podkreślał, jak ważna jest współpraca episkopatów Polski i Niemiec.

- Kontakty te stanowią istotny element zadumy, refleksji, nie tylko nad przeszłością, ale także nad przyszłością Europy i narodów Polski i Niemiec – powiedział metropolita warszawski.

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej kard. Marx odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego i grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie wspólnie z kard. Kazimierzem Nyczem modlił się i złożył kwiaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama