Nowy numer 28/2018 Archiwum

Świat nie może milczeć!

Gwałty na kobietach, rozstrzeliwanie dzieci, grabież mienia, wypędzanie z domów, tortury... Trzeba o tym mówić! - stwierdzili przedstawiciele różnych religii i przeszli ulicami Warszawy w marszu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.

W marszu uczestniczyli żydzi, muzułmanie, jazydzi, buddyści oraz chrześcijanie różnych wyznań.

- Jesteśmy różni, nasze tradycje są różne. Ale wszędzie jest jeden wspólny imperatyw: „Dobro należy czynić, a zła unikać”. I to nas jednoczy - mówił augustianin dr o. Wiesław Dawidowski z duszpasterstwa obcokrajowców anglojęzycznych, które było pomysłodawcą wydarzenia. Zbigniew Nosowski z kwartalnika „Więź” przekonywał, że jeśli zapanuje pokój między religiami, to będzie on również na świecie. Zaapelował do polityków o działania, które go wprowadzą i umocnią. Przed przemarszem głos zabrali przedstawiciele różnych religii. List kard. Kazimierza Nycza odczytał ks. prałat Tadeusz Sowa. Metropolita warszawski zauważył w nim, że polscy wyznawcy różnych religii przejdą razem na znak jedności i wołania o pokój na świecie. Przekazał w nim również swoje pasterskie błogosławieństwo. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przypomniał losy swoich współbraci w czasie okupacji niemieckiej. - Stoję jako Żyd. Tu było getto. Mamy obowiązek tutaj być. A cały świat nie może milczeć! - mówił.

Marsz przeszedł ulicami stolicy w milczeniu. Co pewien czas były czytane prawdziwe historie życia prześladowanych ze względu na religię. Wyruszył sprzed kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie mieści się duszpasterstwo obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej. Przeszedł al. Jana Pawła II i skierował się do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze „Jura” Gorzechowskiego na Muranowie. - Kończymy w tym miejscu z pragnieniem, by wśród ludzi na wszystkich kontynentach nie zabrakło osób sprawiedliwych - mówił Zbigniew Nosowski. Przybyli modlili się za prześladowanych chrześcijan, a także za pokój i sprawiedliwość na świecie.

Wyruszono sprzed kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie mieści się duszpasterstwo obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej   Wyruszono sprzed kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie mieści się duszpasterstwo obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej Agnieszka Kurek-Zajczkowska /Foto Gość - Niech każdy w ciszy pomodli się tak, jak umie. Osoby niewierzące niech wzbudzą w swoim sercu dobre życzenie. Bóg widzi nasze intencje - zaapelował o. Dawidowski. Prosił o złożenie przyniesionych kwiatów przy kamieniach i drzewach. - Czerwony kolor pąków to symbol męczeństwa. Ale jest jeszcze zielona łodyżka, symbolizująca nadzieję na lepsze - zakończył.

Marsz zorganizowało duszpasterstwo obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej oraz redakcja kwartalnika „Więź” przy współpracy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Pomogli również: Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Polska, Muzułmański Związek Religijny w RP, Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang, Wspólnota Sant’Egidio, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha” oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

W czasie przemarszu można było wesprzeć materialnie działania na rzecz prześladowanych, ofiarowując datki pieniężne dla Caritas Polska i Papieskiemu Dziełu Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma