W Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego.
- Każda szkoła, która właściwie funkcjonuje, przypomina Kościół - mówił bp Rafał Markowski w homilii podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. - Szkoła widoczna dla nas gołym okiem to szkoła złożona z sal, regulaminów, podręczników. Lecz szkoła w jej wnętrzu to przede wszystkim miejsce spotkań człowieka z człowiekiem. Tu młody człowiek spotyka się z drugim, który dysponuje wiedzą i doświadczeniem życiowym. To spotkanie owocuje przez całe lata – mówił biskup, dodając, że proces wychowawczy często jest niedoceniany.
Przed południem młodzież mogła spotkać się z byłym powstańcem płk. Edmundem „Murem” Baranowskim oraz obejrzeć film „Miasto ruin”. Nauczyciele i wychowawcy, w ramach rozpoczętego Tygodnia Wychowania, mogli wysłuchać dwóch wykładów: „Prawda fundamentem wychowania” wygłoszonego przez dr. Andrzeja Mazana oraz „Młodzież szuka prawdy w historii”, którego podjęła się mgr Małgorzata Żuławik z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
- Zwątpienie w prawdę jest znakiem naszych czasów. A to jest największa trudność wychowawcza - dowodził w pierwszej części swojej wypowiedzi wieloletni pedagog dr Andrzej Mazan. - Jakie my, jako dorośli, możemy wskazać dziecku drogi do podejmowania dobrych decyzji? Między prawdą objawioną a prawdą pojętą rozumem nie ma sprzeczności! Chociaż podejmowane są dywagacje na temat tego, czy stworzenie Adama było wydarzeniem historycznym. Pamiętajmy, że ważniejsza jest prawda objawiona. Budowanie autorytetu w oparciu o prawdę jest sprawą fundamentalną - powiedział dr Mazan.
Małgorzata Żuławik wskazywała na potrzebę znalezienia nowych środków udostępniania wiedzy historycznej młodzieży. - Znamy wiele publikacji edukacyjnych. IPN prowadzi projekty edukacyjne „Opowiem Ci o wolnej Polsce” oraz „Kamienie pamięci”, które rozwijamy także w regionach. Namawiajmy młodzież do poszukiwania historii w sąsiedztwie, znalezienia bohatera, kogoś z niesamowitą opowieścią. Chcemy, aby młodzież upamiętniała tę historię. Na przykład organizując wystawy lub zakładając strony internetowe poświęcone bohaterom - zachęcała.
Po Mszy św. goście zostali zaproszeni do udziału w festynie sportowo-rekreacyjnym. Gospodarzami uroczystości były szkoły ojców pijarów oraz Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza.