Nowy numer 28/2018 Archiwum

"Ekstaza św. Franciszka" w Warszawie

Od 16 września do 31 października br. dzieło hiszpańskiego malarza El Greco „Ekstaza św. Franciszka”, znajdujące się z zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, będzie prezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach wystawy „Galeria jednego obrazu”.

11 września, w asyście policji i pod nadzorem konserwatorów, obraz po raz pierwszy po dziesięciu latach od udostępnienia go zwiedzającym opuścił siedleckie Muzeum Diecezjalne.

Przed wyjazdem z Siedlec obraz został poddany został ekspertyzie, której dokonali konserwatorzy dzieł sztuki: Magdalena Rogowska oraz Tomasz Buźniak - główny konserwator dzieł sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie. - Jesteśmy w Siedlcach, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z transportem dzieła sztuki. Musieliśmy dokonać opisu „zachowania” obrazu oraz wykonać zdjęcia dokumentujące stan dzieła. W takich sytuacjach należy także nadzorować pakowanie i transport - wyjaśniali konserwatorzy.

Obraz został przewieziony w specjalnym samochodzie, przystosowanym do przewozu dzieł sztuki. Nad bezpieczeństwem transportu w drodze do stolicy czuwała policyjna eskorta.

„Ekstaza Św. Franciszka” będzie wystawiona na Zamku Królewskim od 16 września do 31 października. W planach jest także prezentacja dzieła El Greco w Krakowie. To dzieło, tworzącego w Hiszpanii greckiego mistrza Domenicosa Theotocopulosa, zwanego El Greco, zaliczane jest do grona pięciu najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach.

Prezentacja obrazu w Warszawie jest elementem programu obchodów Roku El Greco, ogłoszonego z okazji przypadającej w tym roku 400. rocznicy śmierci malarza. W ramach obchodów zorganizowano wiele wydarzeń naukowych, kulturalnych, rozrywkowych, które przybliżają postać wyjątkowego malarza, którego jedyny obraz w Polsce znajduje się Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Szczegóły dotyczące Roku El Greco są dostępne na stronie elgreco.siedlce.pl.

W poniedziałek 15 września o 11.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa zapowiadająca pierwszą wystawę obrazu El Greco poza Siedlcami. Otwarcie wystawy zaplanowano na 18.00. Obraz będzie można zobaczyć codziennie: od poniedziałku do soboty od 10.00 do 18.00, zaś w niedziele od 11.00 do 18.00.

« 1 »

Zobacz także

  • pinks
    11.09.2014 20:30
    Jak słyszę "Ekstaza św. Frnaciszka" zaraz przychodzi mi na myśl pani Galicka i jej wstrząsająca opowieśc o ojcu http://www.youtube.com/watch?v=gh-24WBGlwI
    Śmierć psychiatry.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma