Wyścigi smoczych łodzi, spacer kajakowy, wycieczki poduszkowcem, wioska wikingów, regaty łodzi św. Barbary, zupa rybna i nocna parada statków. Warszawska Wisła świętuje.
Atrakcje na wodzie i na lądzie, w dzień i w nocy, dla dzieci i dorosłych, piękna pogoda oraz atmosfera przygody spowodowały duże zainteresowanie warszawian i turystów, którzy licznie przybyli nad oba brzegi Wisły pierwszego dnia Święta Wisły. Atrakcji nie zabrakło w Porcie Czerniakowskim, na Płycie Desantu, Plaży Saska Kępa, Plaży Poniatówka oraz Wyspie Poniatówce, Plaży La Playa, Plaży Żoliborz w klubie BarKa oraz klubie Pomost 511.
Między brzegami rzeki chętnych nieodpłatnie przewoziły promy, taksówki rzeczne i łódki. Można było też przepłynąć tramwajem wodnym i statkiem wycieczkowym. Do wyboru były: strefa sztuki, strefa Wisły, strefa różnorodności, strefa „eko”, strefa sportu i rekreacji i klub snu pszczoły. Nad Wisłą można było zobaczyć warsztaty bębniarskie, tańce kubańskie, masaże brazylijskie, kajakową masę krytyczną, pływające koncerty, paradę łodzi, pokazy ratownictwa medycznego, występy orkiestr, warsztaty samoobrony, dmuchane zamki dla dzieci, chrzest łodzi, ognisko z piosenkami, gimnastykę dla seniorów, tworzenie audycji radiowych...
W tym roku powrócono do przedwojennej tradycji regat o „Błękitną Wstęgę Wisły” oraz regat św. Barbary, w których ścigały się wyłącznie tradycyjne łodzie drewniane. Pierwszy dzień obchodów został ukoronowany paradą bogato oświetlonych wiślanych statków.
W niedzielę 14 września obchody Święta Wisły skoncentrują się tylko w okolicy Portu Czerniakowskiego. Od godz. 17 do 18 odbędzie się rekonstrukcja lądowania berlingowców w 1944 r. z wykorzystaniem kilkudziesięciu rekonstruktorów, kilkunastu łodzi oraz efektów pirotechnicznych. Przewidziano też spotkanie z kombatantami i złożenie wieńców na Płycie Desantu.
Święto Wisły jest cykliczną imprezą plenerową, organizowaną przez m.st. Warszawa. Tematem przewodnim jest królowa polskich rzek. Głównym jej celem jest promocja wszelkich form aktywności sportowo-rekreacyjnych wokół, na i nad Wisłą. Chodzi również o integrację różnych środowisk: wodniaków, cyklistów, biegaczy, chodziarzy, wędkarzy, siatkarzy, piłkarzy oraz mieszkańców stolicy.
Wisła w Warszawie mierzy 28 km. Jest to fragment od 498 do 526 kilometra jej biegu, czyli w przybliżeniu środkowy jej odcinek. Szerokość ukształtowanego koryta przy stanie niskim wynosi ok. 1 km na odcinku południowym, powyżej ujścia Wilanówki oraz od 600 do 700 m na odcinku północnym. Najwęższa jest w okolicy Mostu Śląsko-Dąbrowskiego.