Nowy numer 28/2018 Archiwum

Dlaczego u franciszkanów święci się chleb?

Wtorek w zakonach franciszkańskich poświęcony jest św. Antoniemu. W niektórych kościołach tego dnia błogosławi się chleb i zbiera jałmużnę. Tradycję zapoczątkował święty z Padwy.

W każdy wtorek w sanktuarium św. Antoniego z Padwy przy ul. Zakroczymskiej 1 zbiera się kilkadziesiąt osób. Uczestniczą we Mszy św. wotywnej ku czci świętego franciszkanina. Na początku liturgii kapłan wyczytuje intencje: "o zdrowie dla małego Jasia” "założenie szczęśliwej rodziny”, "znalezienie pracy”, "wzrastanie w wierze”, "o mądrość i patriotyzm dla młodego pokolenia Polaków”. Lista jest długa, przeplatana licznymi podziękowaniami. 

Tuż przed końcem Eucharystii zakrystianin wnosi trzy kosze z pieczywem i dwa wiklinowe kosze. Wierni biorą pobłogosławiony chleb, a do koszyków wrzucają datki.

- Sam obrzęd błogosławieństwo chleba ma związek z dwoma podaniami. Pierwsze mówi o wskrzeszeniu chłopca utopionego w stawie. Jego matka błagała św. Antoniego o pomoc i obiecała, że w podzięce ofiaruje tyle zboża, ile waży dziecko. Chłopiec wrócił do życia dzięki modlitwie św. Antoniego, który polecił matce rozdać zboże ubogim. Drugie dotyczy sklepikarki, która nie mogła otworzyć drzwi do magazynu, a nie chciała ich wywarzać. Zaczęła się modlić do św. Antoniego obiecując, że rozda biednym chleb, który przechowuje. Po chwili drzwi udało się otworzyć za pomocą klucza. Od tej pory kobieta trzymała na zapleczu figurę świętego z Padwy. Modlili się przy niej ludzie i składali ofiary dla ubogich, za które kupowano potrzebującym chleb - mówi o. Ryszard Koczwara OFMConv, opiekun Bractwa św. Antoniego, działającego w kościele przy Zakroczymskiej.

Tradycja zbierania datków do puszki z napisem "Chleb św. Antoniego” przyjęła się w wielu stołecznych kościołach, nawet tam, gdzie nie prowadzi się błogosławieństwa chleba. Bo nie o samo pieczywo chodzi, a o gest miłosierdzia i szczere przyzywanie wstawiennictwa świętego.

- W naszym sanktuarium ofiary z puszki są przekazywane na zakup chleba na kolejny tydzień, jak również na wspomaganie ubogich, którzy często przychodzą na furtę - wyjaśnia franciszkanin.

W Warszawie błogosławieństwo chleba odbywa się również w parafii MB Anielskiej na Mokotowie. W kościele przy ul. Senatorskiej 31 we wtorki kapłani błogosławią wiernych relikwiami św. Antoniego. Tu błogosławieństwo chleba odbywa się tylko 13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. z Padwy. W każdym miejscu  można złożyć swoją intencję i datek na "Chleb św. Antoniego”.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma