Nowy numer 28/2018 Archiwum

Siadaj i jedź

Dziś Dzień bez samochodu. Miasto funduje przejazdy autobusem. Można oszczędzić nawet 26 zł. Tyle kosztuje dobowy bilet ZTM.

W Dzień bez Samochodu, 22 września, z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, można korzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Nie trzeba będzie kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach i pociągach SKM, WKD i KM oraz płacić za pozostawienie samochodu na parkingach P+R.

To już 13. edycja ETZT, obchodzonego pod hasłem "Podróż samochodem = stracony czas i pieniądze, stres, korki, hałas oraz spaliny". W ten sposób ratusz promuje komunikację miejską, zwracając uwagę na konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

- Auto, którym podróżuje średnio 1,3 pasażera, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Tramwaje i metro w ogóle nie emitują dwutlenku węgla, autobusy poruszają się po buspasach, a tramwaje po wydzielonych torowiskach. Autobus wiozący 80 osób zajmuje na drodze powierzchnię ok. 27 metrów kwadratowych, do przewiezienia tej samej liczby osób potrzeba aż 62 samochodów, które zajmują aż 400 metrów kwadratowych drogi - przypominają urzędnicy ratusza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma