Nowy numer 24/2021 Archiwum

Porwali prymasa!

Kiedy zaciśnięte dłonie ubeków zadudniły w drzwi, to, co przeczuwano od dawna, stało się realne: przyszli po Prymasa Tysiąclecia. Z okazji 61. rocznicy aresztowania kard. Stefana Wyszyńskiego - 24 września - będzie można zwiedzić gabinet prymasowski i ogrody przy ul. Miodowej.

- Wrześniowa noc okrywała Warszawę ciemnością, kiedy na ulicy Miodowej pojawili się panowie w płaszczach i kapeluszach nasuniętych głęboko na oczy. Bez większych problemów przedarli się przez główną bramę posesji przy numerze 17/19. W tym samym czasie ich towarzysze przeskakiwali mur oddzielający siedzibę warszawskiego arcybiskupa od ulicy Schillera - opisuje Sylwia Zawacka z Działu Organizacji Wystaw i Projektów Kulturalno-Naukowych Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Stefan Kardynał Wyszyński został aresztowany 61 lat temu. 25 września 1953 r., ok. godz. 22 do zamkniętej już bramy rezydencji Prymasa Polski przy ulicy Miodowej w Warszawie zaczęli dobijać się uzbrojeni ubowcy. Prymas, przeczuwając aresztowanie, polecił zapalić wszystkie światła w pałacu, aby Warszawa wiedziała, co się dzieje. Przyczyną aresztowania Prymasa był m.in. list biskupów polskich z 8 maja 1953 r., w którym biskupi pisali: "Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!". Autorem tych słów był w istocie Prymas Wyszyński.

Przez trzy lata był przetrzymywany w miejscach odosobnienia. Uwolnienie nastąpiło 28 października 1956 r. W tym czasie Prymas przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach. W rocznicę tamtych wydarzeń arcybiskup warszawski kardynał Kazimierz Nycz zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.

Pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oprowadzą przybyłych po miejscach, które wieczorem 25 września 1953 roku były świadkami porwania księdza kardynała. Obejrzeć będzie można przestrzenie niedostępne zwykle dla zwiedzających, m.in. salę tronową, kaplicę, gabinet prymasowski i ogród pałacowy.

Całość rozpocznie się 24 września o godzinie 16. Ostatni zwiedzający zostaną oprowadzeni o godzinie 19.

Zobacz nasz serwis

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Kiedy? Gdzie? Wszystko o procesie i drodze na ołtarze Prymasa Tysiąclecia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama