Nowy numer 11/2019 Archiwum

Suspensa za homoseksualizm

Abp Henryk Hoser zawiesił w czynnościach dwóch księży podejrzanych o homoseksualizm i czyny pedofilskie. Jeden z nich został już suspendowany. W przypadku drugiego toczy się proces wyjaśniający.

- Ksiądz arcybiskup Henryk Hoser jest zdeterminowany co do ujawnienia i ukarania wszystkich przypadków pedofilii, a także homoseksualizmu wśród duchownych diecezji warszawsko-praskiej. Widomym tego dowodem są postępowania wobec dwóch księży, z których jeden został już suspendowany, a wobec drugiego toczy się postępowanie, które zmierza do wyjaśnienia całej prawdy związanej z zarzucanymi mu czynami - poinformował Mateusz Dzieduszycki, rzecznik kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Rzecznik przypomina, że w przypadku oskarżeń zawsze obowiązuje zasada domniemania niewinności do momentu osądzenia.

- Trzeba wziąć pod uwagę to, czy nie mamy do czynienia z obmową i przede wszystkim, biorąc pod uwagę interes potencjalnych poszkodowanych, to, żeby zabezpieczyć ich dobro. Ale też trzeba mieć na względzie to, że nie można kierować się oskarżeniami, które są anonimowe albo na poparcie których nie ma żadnych innych dowodów - podkreślił Dzieduszycki.

Postępowanie, które toczy się w kurii w sprawie zawieszonych kapłanów, przewiduje dalsze przesłuchania świadków.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje ponad 500 kapłanów diecezjalnych i ok. 170 zakonnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • qwertynable
  23.09.2014 15:31
  qwertynable
  Panowie są podejrzani o pedofilię (która wszędzie w cywilizowanym świecie jest przestępstwem) i wszystko byłoby OK. Ale panowie są również "podejrzani o homoseksualizm" (który nigdzie w cywilizowanym świecie przestępstwem nie jest). Obawiam się że nie będzie nagrody za udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie: za co panowie zostali zawieszeni (wiem, dwuznacznie wyszło ale już mi się nie chce poprawiać) za przestępstwo czy za preferencję seksualną? Nie będzie nagrody bo, po pierwsze, wszyscy znamy KRK na tyle dobrze żeby w ciemno udzielićprawidlowej odpowiedzi, a po drugie tytuł dumnie donosi za co.

  W związku z powyższym rodzi się kilka pytań. Czy to oznacza że gdyby chodziło o samą pedofilię to nie byłoby suspensy? Czy mogło by to znaczyć ze KRK rządzi się odmiennymi prawami niż te którymi rządzi się cywilizowany świat? W końcu, czy mogłoby to oznaczać że Kościół Katolicki jest nie do końca cywili...

  Jak tak człowiek się zacznie zastanawiać to czasem przychodzą mu do głowy takie rzeczy że aż strach... 😉

  doceń 2
 • owieczka_
  23.09.2014 17:14
  Nawróćcie się osobnicy w sutannach, których homoseksualizm wyraża się m.in. w ubliżających zachowaniach wobec kobiet, póki czas...
  doceń 0
 • Karmelito
  24.09.2014 07:45
  Karmelito
  W przypadku pedofilii suspensa jest zrozumiała, ale co się tyczy homoseksualizmu to nie rozumiem czy ci księża są suspendowani za utrzymywanie relacji seksualnych z innymi mężczyznami czy za samą skłonność? Sama skłonność homoseksualna nie jest grzechem, więc proszę o bardziej precyzyjne informacje. Przypominam nauczanie Kościoła zawarte w KKK nt. homoseksualizmu:
  KKK 2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

  KKK 2359 Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one – stopniowo i zdecydowanie – do doskonałości chrześcijańskiej.
 • verus
  24.09.2014 13:07
  Gość niedzielny wpisał się w nagonkę!!! Przypadek czy stała praktyka?
  Autor powołuje się na rozmowy z rzecznikiem! A podaje fałszywą informację! Sprawa suspendowanego księdza nie dotyczy pedofilii!
  Wpisaliście się w poziom krzyżaka z rzepy podającego nieprawdziwe informacje ale to nie jest dziennikarz katolicki!
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL